df(1l)


NÉV

df - szabad lemezterület összegzése

HASZNÁLAT

df [-aikPv] [-t fstype] [-x fstype] [--all] [--inodes] [--type=fstype] [--exclude-type=fstype] [--kilobytes] [--portability] [--print-type] [--help] [--version] [fájlnév...]

LEÍRÁS

Ez az oldal a df GNU verziójának leírása. A df megmutatja a rendelkezésre álló lemezterületet azokon a fájlrendszereken, amelyeken a paraméterként megadott fájlok elhelyezkednek. Ha nem adunk meg fájlnevet, akkor az összes mount-olt fájlrendszert megmutatja. A lemezterület kijelzésére alapértelmezés szerint 1K méretû blokkokat használ, kivéve amikor a POSIXLY_CORRECT környezeti változó be van állítva, mikoris 512 bájt méretû blokkokat használ.

Ha a paraméter egy lemezegység abszolút címe, amely tartalmaz mount-olt fájlrendszert, akkor a df az azon a fájlrendszeren levô szabad helyet mutatja meg, ahelyett a fájlrendszer helyett, amely tartalmazza az eszköz címét (hiszen ez mindig a root fájlrendszer). A df ezen verziója nem tudja megmutatni a nem mount-olt fájlrendszereken levô szabad helyet, mert a legtöbb rendszeren ez nem hordozható intim információkat igényelne a fájlrendszerek szerkezetérôl.

KAPCSOLÓK

-a, --all
Belefoglalja a kiírásba az olyan fájlrendszereket, amelyek 0 blokkosak, és ezért alapértelmezés szerint nem kerülnek kiiratásra. Az ilyen fájlrendszerek általában speciális célú, ún pszeudo-fájlrendszerek, mint például az automatikus mount-oló bejegyzései. Nehány rendszeren az "ignore" és "auto" típusú fájlrendszerek sem kerülnek kiiratásra alapértelmezés szerint és kiiratásra kerülnek ezen kapcsoló hatására.

-i, --inodes
Inode foglaltságot jelez ki a blokk foglaltság helyett. Az inode (az "index node" rövidítése) egy speciális lemez-blokk, amely a fájlokról tartalmaz információkat, mint például a tulajdonosa, hozzáférési jogok, módosításokkal kapcsolatos dátumok és a lemezen belüli pozíciója.

-k, --kilobytes
A méreteket 1K méretû blokkokban írja ki, 512 bájtos blokkok helyett. Ez a kapcsoló felülbírálja a POSIXLY_CORRECT környezeti változó hatását.

-P, --portability
POSIX kimeneti formátum használata. Ez olyan mint az alapértelmezés szerinti formátum, azzal az eltéréssel, hogy az egy fájlrendszerre vonatkozó információkat egy sorba írja, egy mount-olt eszköz neve nem állhat külön sorban. Ez annyit jelent, hogy ha egy mount-olt eszköz neve hosszabb 20 karakternél (példál hálózati eszközök eseté), az oszlopok igazítása elcsúszhat.

-T, --print-type
Kiírja az egyes fájlrendszerek típusát. Minden így kiírt típus név felhasználható a --type= vagy az --exclude-type= kapcsolók paramétereként.

-t, --type=fstype
A kiiratás hatáskörét leszûkíti az fstype típusú fájlrendszerekre. Több féle típusú fájlrendszer megtekintése több -t kapcsoló megadásával lehetséges. Alapértelmezés szerint minden fájlrendszer típust kilistáz.

-x, --exclude-type=fstype
A kiiratás hatáskörét leszûkíti a nem fstype típusú fájlrendszerekre. Több féle típusú fájlrendszer kiíratása letiltható több -x kapcsoló megadásával. Alapértelmezés szerint minden fájlrendszer típust kilistáz.

-v
Ezt a kapcsolót figyelmen kívül hagyja a df System V verziójával való kompatibilitás megôrzése miatt.

--help
Kiír egy használati utasítást az alapértelmezett kimeneti eszközre, majd kilép, sikeres eredményt visszaadva.

--version
Kiírja az aktuális verzióra vonatkozó információkat az alapértelmezett kimeneti eszközre, majd kilép, sikeres eredményt visszaadva.

Fordította: Elek Róbert robymus@valerie.inf.elte.hu