elvis(1)


NÉV

elvis, ex, vi, view, input - A szövegszerkesztô

HASZNÁLAT

elvis [kapcsolók] [+cmd] [fájlok...]

LEÍRÁS

Az Elvis szövegszerkesztô a vi/ex szerkesztôkhöz hasonlítható.

Olyan rendszereken, amelyek a programneveket argumentumkent kezeli, például a Unix és a Minix, az elvist az "ex", "vi", "view", vagy "input" neveken is lehet installálni. Ezek a különbözô nevek egy-egy linkek az elvishez; ezzel kapcsolatban lásd az "ln" shell parancsot.

Ha az elvist "vi" néven hívjuk meg, akkor pontosan úgy viselkedik, mintha "elvis"-ként hivtuk volna. Azonban ha az elvisre "view" néven hivatkozunk, akkor a szerkesztô csak olvasó üzemmódban fog mûködni, pontosan úgy, mintha az "-R" kapcsolóval indítottuk volna. Ha az elvist "ex" néven hívjuk meg, akkor az elvis a kettôspontos parancs üzemmódban indul a vizuális parancs üzemmód helyett, úgy, mintha az "-e" kapcsolóval inditottuk volna. Ha az elvist "input" vagy "edit" néven hivjuk, akkor elvis input üzemmódban fog indulni, mintha az "-i" kapcsolóval inditottuk volna.

KAPCSOLÓK

-r
Az eredeti vi szerkesztô ezt a kapcsolót úgy értelmezi, hogy egy elôzô szerkesztést kell folytatnia. Az elvisnek, azonban erre a célra külön programja van, az elvrec(1). Ha az elvist az -r kapcsolóval indítanánk, akkor az elvis figyelmeztet erre, és megkér az elvrec futtatására.

-R
Ez a kapcsoló az elvis csak olvasó üzemmódját indítja, így még véletlenül se fogjuk felülírni a fájlt.

-s
Ez a kapcsoló a "biztonságos" üzemmódot állítja be, letiltva ezzel sok potencionálisan káros parancsot. Ez a kapcsoló még nem bizonyult teljesen megbízhatónak.

-t címke
E kapcsoló hatására az elvis a megadott címkénél kezdi a szerkesztést.

-m [fájl]
Az elvis a megadott fájlban valamely fordítóprogram lehetséges hibaüzeneteit fogja keresni. Ezután a hibát okozó forrásfájlt tölti be, a kurzor pedig a hibát tartalmazó soron fog állni. Ha a fájlt nem adjuk meg egyértelmûen, akkor "errlist" lesz a feltételezett fájlnév.

-e
Az elvis kettöspontos parancs üzemmódban indul.

-v
Az elvis vizuális parancs üzemmódban indul.

-i
Az elvis input üzemmódban indul.

-w ablakméret
A "window" kapcsoló megkapja az ablakméret értéket.

+parancs vagy -c parancs
Ha a +parancs paramétert használjuk, akkor az elsô fájl betöltése után a parancs végrehajtásra kerül mint egy EX parancs. Jellemzô példa: "elvis +237 foo", ekkor az elvis elkezdi szerkeszteni a foo-t, és rögtön a 237. sorra áll. A "-c parancs" változat a UNIX SysV kompatibilitás miatt használható.

FÁJLOK

/tmp/elv*
Szerkesztés közben az elvis a szöveget egy ideiglenes fájlban tárolja. UNIX esetén ez a fájl általában a /tmp könyvtárban található, és az elsô három karaktere "elv". Más rendszereken ezek az ideiglenes fájlok máshol is tárolódhatnak, ezzel kapcsolatban lásd a dokumentáció verziókkal foglalkozó részét.

tags
Ezt az adatbázist használja a :tags parancs, illetve a -t kapcsoló. Általában a ctags(1) program hozza létre.

.exrc vagy elvis.rc
A UNIX rendszereken egy ".excr" nevû fájl a home directoryban ex parancsok sorozataként fut le. Egy hasonló nevû fájl az aktuális könyvtárban szintén lefuttatható. Nem UNIX rendszereken a ".excr" általában érvénytelen fájlnév; ezeken a "elvis.cr" fájl használható betöltô-program névként.

KÖRNYEZET

TERM
Ez az éppen használt terminál címe a termcap vagy terminfo adatbázisban. A használható értékek listája rendszerfüggô.

TERMCAP
Nem kötelezô. Ha az aktuális rendszer termcap-ot használ, és a TERMCAP változó nincs beállítva, akkor ELVIS beolvassa a terminál adatait a /etc/termcap-ból. Ha TERMCAP teljes útvonalat tartalmaz ('/' jellel kezdve), akkor ELVIS a megnevezett fájlt vizsgálja a /etc/termcap helyett. Ha a TERMCAP értéke nem '/' jellel kezdôdik, akkor ennek feltételezett értéke a terminálon belüli teljes termcap cím.

TERMINFO
Nem kötelezô. Ha az aktuális rendszer használja a terminfo-t, de a TERMINFO változó nincs beállítva, akkor az ELVIS a /usr/lib/terminfo adatbázisból fog olvasni. Ha TERMINFO be van álítva, akkor az ELVIS a beállított értéket fogja használni a /usr/lib/terminfo helyett.

LINES, COLUMNS
Nem kötelezô. Ezekkel a változókkal lehet megváltoztatni a képernyô méretének értékeit a termcap/terminfo adatokhoz képest. Az X-hez hasonló ablakos rendszerekben az ElVIS más módszert használ ezen értékek meghatározására, ilyen esetben legjobb ezeket a változókat nem piszkálni.

EXINIT
Nem kötelezô. Ebben a változóban EX parancsokat tárolhatunk, amelyek az ".excr" fájlok indítása elött fognak futni.

SHELL
Nem kötelezô. A SHELL változó a "shell" kapcsoló kezdeti értékét állítja be, ez határozza meg, hogy melyik shell program metakaraktereit kell használni a fájlnevekben, illetve hogy melyik alkalmazandó szûrôk illetve egyéb programok futtatására. A UNIX rendszereken a "/bin/sh" a kezdeti érték.

Megjegyzés: MS-DOS alatt e változó neve COMSPEC.

HOME
Ebben a változóban a saját home directorynk nevét adhatjuk meg. Az ELVIS itt fogja keresni a betöltô-programot; ha ez az érték nincs megadva, akkor a betöltô-program nem fog lefutni.

TAGPATH
Nem kötelezô. Ezt a változót a "ref" program használja, amit a shift-K, control-], és a :tag parancsokkal hivhatunk meg. További információért lásd a "ref" leírását.

TMP, TEMP
Ezek az opcionális környezetváltozók csak az ELVIS nem UNIX alapú verzióiban használatosak. Segítségükkel az ideiglenes fájlokat tartalmozó könyvtár nevét lehet beállítani.

LÁSD MÉG

ctags(1), ref(1), virec(1)

Elvis - A Clone of Vi/Ex, a teljes elvis dokumentáció.

ISMERT HIBÁK

Nincs LISP támogatás. Néhány egyéb segédlet is hiányzik.

Az Auto-indent üzemmód nem teljesen kompatibilis az eredeti vi-vel. Többek között a 0^D és a ^^D nem a várt erdményt hozza.

A hosszú sorok másféleképpen kerülnek kijelzésre. Az eredeti vi a hosszú sorokat kisebb részekre tördeli, az elvis pedig oldalirányba gördíti a képernyôt.

SZERZÔ

Steve Kirkendall
kirkenda@cs.pdx.edu

Sok ember munkája tette lehetôvé, hogy az elvis több különbözô operációs rendszeren fusson. Hogy nevüket láthasd, indítsd a :version parancsot az elvisen belül, vagy pedig nézd meg a teljes dokumentáció rendszer-specifikus részét.