fsck(8)


NAME

fsck - check and repair a Linux file system

SYNOPSIS

fsck [ -AVRTNP ] [ -s ] [ -t fstype ] [ fs-options ] filesys [ ... ]

DESCRIPTION

fsck is used to check and optionally repair a Linux file system. filesys is either the device name (e.g. /dev/hda1, /dev/sdb2) or the mount point (e.g. /, /usr, /home) for the file system. If this fsck has several filesystems on different physical disk drives to check, this fsck will try to run them in parallel. This reduces the total amount time it takes to check all of the filesystems, since fsck takes advantage of the parallelism of multiple disk spindles.

The exit code returned by fsck is the sum of the following conditions:

        0        - errors
        1        - File system errors corrected
        2        - System should be rebooted
        4        - File system errors left uncorrected
        8        - Operational error
        16       - Usage or syntax error
        128      - Shared library error
The exit code returned when all file systems are checked using the -A option is the bit-wise OR of the exit codes for each file system that is checked.

In actuality, fsck is simply a front-end for the various file system checkers (fsck. fstype) available under Linux. The file system-specific checker is searched for in /sbin first, then in /etc/fs and /etc, and finally in the directories listed in the PATH environment variable. Please see the file system-specific checker manual pages for further details.

OPTIONS

-A
Walk through the /etc/fstab file and try to check all file systems in one run. This option is typically used from the /etc/rc system initalization file, instead of multiple commands for checking a single file system.

-R
When checking all file systems with the -A flag, skip the root file system (in case it's already mounted read-write).

-T
Don't show the title on startup.

-N
Don't execute, just show what would be done.

-P
A -A kapcsoló hatására egyszerre történik a root filerendszer és a többi filerendszer ellenôrzése. Ez nem túl biztonságos, hiszen ha root filerendszer is sérült, akkor például az e2fsck program is hibás lehet! Ez az kapcsoló fôleg azoknak a rendszergazdáknak van, akik nem akarják újrapartícionálni a root filerendszert, hogy kisebb legyen (ami egyébként jó megoldás lenne).

-s
Párhuzamosítja az fsck mûködését. Ez akkor hasznos, ha több filerendszert ellenôrzünk interactív módban. (Az e2fsck alapértelmezésben interaktív módban fut, ha nem interaktív ellenôrzést szeretnénk, akkor a -p vagy a -a kapcsolót használjuk ha automatikus hibajavítást akarunk, illetve a -n kapcsolót ha nem.)

-V
Részletes kimenetet állít elô, listázva az összes rendszerspecifikus parancsot ami végrehajtásra kerül.

-t típus
Meghatározza a filerendszer típusát. Ha a -A kapcsolóval együtt használjuk, akkor csak típus típusú filerendszereket ellenôrzi. Ha a file rendszer neve elé no-t írunk, akkor csak azokat a filerendszereket ellenôrzi, amik nem típus típusúak.

Általában a filerendszer típusát az /etc/fstab megfelelô sorának filesys mezôje határozza meg. Ha a típust nem lehet így megállapítani, akkor az fsck a -t kapcsoló által meghatározott típust használja amennyiben csak egy típust adtunk meg. Ha ez sem adott, akkor az alapértelmezett típust használja, ami jelenleg ext2.

filerendszer kapcsolók
Minden kapcsoló amit az fsck nem tud értelmezni, vagy ami -- kezdetû, filerendszer-specifikus kapcsolónak számít és továbbítódik a megfelô filerendszer-specifikus ellenôrzôprogramnak.

Jelenleg a filerendszer-specifikus kapcsolók szabványosítása még folyamatban van. A legtöbb specifikus ellenôrzôprogram támogatja a következô kapcsolókat:

-a
Automatikusan kijavítja a hibákat, kérdések feltétele nélkül. (Használjuk óvatosan.) Ezt a kapcsolót az e2fsck csak a felfelé kompatibilitás miatt támogatja, ez az e2fsck -p kapcsolójának felel meg. A -p -t biztonságos használni ellentétben a -a -val, amit viszont a legtöbb program támogat.

-r
Interaktívan javítja ki a hibákat, azaz rákérdez a módosításokra. Nem jó ötlet ezt a kapcsolót akkor használni, ha több fsck-t futtatunk párhuzamosan. Az interaktív mód az e2fsck esetében alapértelmezett, a -r kapcsolót csak a felfelé kompatibilitás miatt tartalmazza.

SZERZÔ

Theodore Ts'o (tytso@mit.edu)

Ez a dokumentáció David Engel és Fred van Kempen általános fsck programjából lett elemelve, akik viszont Remy Card ext2 filerendszerre készült változatából szerezték.

FILEOK

/etc/fstab .

LÁSD MÉG

fstab (5), mkfs (8), fsck.minix (8), fsck.ext2 (8) or e2fsck (8), fsck.xiafs (8).