top(1)


NÉV

top - kijelzi a legintenzívebb (csúcs) CPU processzeket

HASZNÁLAT

top [ - ] [ d szünet ] [ q ] [ S ] [ s ] [ i ] [ -V ]

LEÍRÁS

top a processzor-aktivitás folyamatos figyelemmel követését biztosítja, valós időben. Listán jeleníti meg a rendszer leginkább CPU-terhelő munkáit, és egyúttal egy interaktív felületet is bistosít ezen processzek manipulálására.

A PARANCS KAPCSOLÓI

d
Előírja a képernyőfrissítések közti szünetet. Ez megváltoztatható az s interaktív paranccsal.

q
Hatására top szünet nélkül frissít. Ha a hívónak superuser jogai vannak, top a lehető legnagyobb prioritással fut.

S
Összegző módot ír elő, melyben minden processz mellett az a CPU-idő jelenik meg, amelyet ő maga és az ő holt leányprocesszei együttesen igénybe vettek. Mint a ps (1) -beli -S kapcsoló. Lásd még alább az S interaktív parancs leírását.

s
Hatására top biztonsági módban fut. Ez letiltja a potenciálisan veszélyes interaktív parancsokat (lásd alább). Elegáns megoldás egy biztonsági módban futó top -ot a tartalék terminálon üzemeltetni.

i
Úgy indítja top -ot, hogy az figyelmen kívül hagyjon minden tétlen és nem élő ("zombie") processzt. Lásd még alább az i interaktív parancsot.

V
Verzió-infó megjelenítése.

A MEZÔK LEÍRÁSA

top egy sor különböző információt megjelenít a processzor állapotáról. A képernyő alapértelmezés szerint minden 5 másodpercben felfrissül, de ez megváltoztatható a d kapcsolóval vagy az s interaktív paranccsal.

uptime
Ez a sor kijelzi, hogy mióta él a rendszer, továbbá a rendszer három terhelési átlagát. A terhelési átlagok a készenlétben lévő processzek átlagos számát jelentik az utóbbi 1, 5, ill. 15 percben. Ez a sor megegyezik uptime (1) kimenetével.

processes
Az összes futó processz száma a legutóbbi frissítéskor. Mindez lebontásra is kerül futó, alvó, álló és tetszhalott processzekre.

CPU states
Százalékosan mutatja a CPU-időt felhasználói módban, rendszer módban, valamint "niced" és tétlen processzekben. ("Niced" processzek azok, amelyeknek a nice értéke negatív.) A "niced" processzekben töltött idő felhasználói- és rendszeridő-megoszlása is kiszámításra kerül, így az összeg több lesz, mint 100%.

Mem
A memória-használat statisztikái, beleértve az elérhető memóriát, a szabad memóriát, a használt memóriát, az osztott memóriát és a pufferként használt memóriát.

Swap
A swap terület statisztikái, beleértve a teljes swap területet, az elérhető swap területet és a használt swap területet. Ez és Mem megegyeznek free (1) kimenetével.

PID
Az egyes munkák processz-azonosítója.

USER
A processz tulajdonosának user-neve.

PRI
A processz prioritása.

NI
A processz nice értéke. Negatív nice értékek alacsonyabb prioritást jelentenek.

SIZE
Itt látható a processz kód- plusz adat- plusz verem-területének mérete, kilobyte-okban.

RSS
Itt látható a processz által összesen használt fizikai memória mérete, kilobyte-okban.

SHRD
Ebben az oszlopban a processz által használt osztott memória mérete látható.

ST
Itt a processz állapota látható. Az állapot az alábbiak közül valamelyik: S alvó, D megszakíthatatlan alvó, R futó, Z zombie T álló vagy nyomon követett.

TIME
Az összes CPU-idő, amit a processz indítása óta felhasznált. Összegző módban ebbe beleértendő a processz holt leányprocesszeinek CPU-ideje is. Az összegző módot az S kapcsolóval vagy az S interaktív paranccsal lehet bekapcsolni.

%CPU
A processz részesedése a CPU-időből a legutóbbi frissítés óta, az összes CPU-idő százalékában kifejezve.

%MEM
A processz részesedése a fizikai memóriából.

COMMAND
A processz parancsneve, - csonkítva, ha túl hosszú, hogy kiférjen egy sorban. A memóriában lévő processzek teljes parancssort kapnak, míg a ki-swap-pelt processzeknek csak a nevük látszik, zárójelben (például: "(getty)").

INTERAKTÍV PARANCSOK

Több billentyűparancs is rendelkezésre áll top futása közben. Némelyikük letiltódik, ha indításkor megadjuk az s kapcsolót.

^L
Törli és újrarajzolja a képernyőt.

h vagy ?
Megjelenít egy help képernyőt a parancsok rövid áttekintésével, valamint a biztonsági és az összegző mód állapotával.

k
Megöl egy processzt ("kill"). Meg kell adni a processz-azonosítót és a küldésre szánt jelet. A normál kill-eljárás jele: 15. A biztos, de kissé kapkodó kill-eljárás jele: 9. Az alapértelmezés szerinti jel, mint kill (1) esetén is: 15, SIGTERM . Ez a parancs biztonsági módban nem használható.

i
Tétlen és zombie processzek figyelmen kívül hagyása. Ez egy kapcsoló.

n vagy #
A kijelzésre kerülő processzek számának megváltoztatása. Meg kell adni a számot. Ez felülbírálja a kijelzésre kerülő processzek számának automatikus beállítáását, ami az ablak-méreten alapul. 0 megadása esetén top annyi processzt fog mutatni, amennyi a képernyőn elfér; ez az alapértelmezés.

q
Kilépés.

r
Processz nice értékének megváltoztatása. Meg kell adni a processz-azonosítót és az új nice értéket. Pozitív érték megadása negatív nice értéket fog erdeményezni a processzben, és a prioritás csökkenését. Ha root futtatja top -ot negatív érték is megadható, ami a normálnál magasabb prioritást fog eredményezni a processzben. 10 az alapértelmezés. Ez a parancs biztonsági módban nem használható.

S
Ez kapcsolja az összegző módot, hatása megegyezik "ps -S" -sel, vagyis a CPU-idő magába foglalja a holt leány-processzek idejét is. Bizonyos programokat, például a fordítókat, melyek működésükkor sok különálló processzre ágaznak szét, a normál mód kevésbé terhelőnek fog feltüntetni, mint amilyenek valójában. Másoknál ugyanakkor, mint például shelleknél vagy init -nél ez teljesen normális viselkedés. Mindenesetre érdemes megnézni az összegző módot, mint egy alternatív képet a CPU-használatról.

s
Változtat a felfrissítések közti szüneten. Meg kell adni a frissítések közti szünet időtartamát, másodpercekben. A tört értékek microsecundumra kerekítődnek. 0 megadása folyamatos frissítést eredményez. Az alapértelmezés 5 másodperc. Vigyázat: túl alacsony értékek majdnem olvashatatlan kijelzést eredményeznek, és nagyban növelik a terhelést. Ez a parancs biztonsági módban nem használható.

MEGJEGYZÉSEK

Ez a proc-on alapuló top működésekor a proc fájlrendszer fájlait olvassa, melyek /proc alatt vannak felmountolva. Ha /proc nincs felmountolva, top nem működik.

%CPU mutatja a CPU-idő/valós idő százalékot a frissítések közti időintervallumban. Az első frissítéshez egy rövid szünetet használ, és ekkor maga top uralja a CPU-használatot. Ezután top háttérbe szorul, és megbízhatóbb becslést kapunk a CPU-használatról.

A SIZE és RSS mezők nem veszik számításba a processz page-táblázatát és task_struct-ját; ez legalább 12K memóriát jelent, ami mindig rezidens. SIZE a processz virtuális mérete (kód+adat+verem).

Ne feledjük, hogy egy processznek ahhoz előbb meg kell halnia, hogy a szülőhöz adódjon összegző módban. Talán hasznosabb lenne, ha minden processzt felfelé követve összegeznénk az időt, de ez nagyobb terhelést is jelentene, esetleg megengedhetetlenül nagyot. Mindenesetre, ekkor top működése nem lenne kompatibilis ps -ével.

LÁSD MÉG

ps (1), free (1), uptime (1), kill (1), renice (1).

ISMERT HIBÁK

Ha az ablak kisebb, mint kb. 70x7, top nem formálja hibátlanul az adatokat.

SZERZÔ

top eredeti szerzője Roger Binns, Branko Lankester (lankeste@fwi.uva.nl) ps programja alapján. Robert Nation (nation@rocket.sanders.lockheed.com) írta át lényegesen, hogy használja a proc fájlrendszert, Michael K Johnson (johnsonm@sunsite.unc.edu) proc -alapú ps programja alapján. Sok változtatást eszközölt még Michael Shields (mjshield@nyx.cs.du.edu), beleértve a biztonsági és összegző módokat, és egy általános letisztázást is.