Vissza a nyitóoldalra

Vissza a nyitóoldalra

Google 

Keresés a cikkekben: 

fórum tartalom webkatalógus saját fórum RSS hírlevél médiaajánlat impresszum

 

 

Szolgáltatások

 

 

 

 

 

 

Információ-elvonási tünetek a Facebook-nemzedék tagjainál

2011. január 5. 21:12, Szerda - Forrás: MTI

A kábítószer-függőségről való leszokásnál tapasztaltakhoz hasonló testi és lelki tünetek jelentkezhetnek a Facebook-generáció tagjainál, ha akár egyetlen napra is megfosztják őket az internet, a mobiltelefon, a televízió, és a rádió használattól - figyelmeztettek szakemberek.

Hirdetés

 

Az Unplugged (Kihúzva) elnevezésű nemzetközi vizsgálatban 12 egyetem vett részt a világ különböző részeiről. Az intézmények önkéntesei egy egész napot töltöttek el internet, mobiltelefon, iPod, televízió, rádió és újság nélkül. A vonalas telefon használata és a könyvolvasás engedélyezett volt számukra, és naplót kellett vezetniük az élményeikről. Néhányan a dohányzás felhagyásakor jelentkező tüneteket produkáltak, sokan közülük a kemény drogokról való hirtelen leszokáshoz hasonlították a benyomásaikat, mások úgy érezték, mintha kegyetlen diétába fogtak volna. Az állapotot információ megvonási rendellenességnek nevezték el a szakemberek.

"Nem csupán mentális, hanem testi tüneteket is tapasztaltunk. A résztvevők nyugtalanságról számoltak be, és gyakran önkéntelenül is nem létező mobiltelefonjaik után nyúltak" - mondta Roman Gerodimos, a tanulmányban részt vevő Bournemouthi Egyetem munkatársa, egyben a Marylandi Egyetem média és köztémák nemzetközi központja által vezetett kutatás brit részlegének irányítója.

Az alanyok a szorongás és elzártság érzéseiről számoltak be. "Voltak pozitív hatások is, például az emberek +túlélési stratégiaként+ elmentek sétálni, vagy meglátogatták a barátaikat, ahelyett, hogy a monitor előtt ültek volna. A legmegdöbbentőbb az volt a számunkra, hogy az emberek milyen hatalmas mértékben váltak függővé a modern technológia vívmányaitól. Sokaknak már kar-, illetve ébresztőórájuk sincsen, mert teljes mértékben a mobiltelefonjukra bízzák magukat" - tette hozzá.

A résztvevők többségének a mobiltelefon hiány és a Facebook-on történő eseményekből való kimaradás okozott nehézséget, azonban a legnagyobb problémát kétség kívül a zene hiánya jelentette számukra. "Nagyon sokan közülük zavarónak és kellemetlennek érezték a csendet. Aztán amikor már valamelyest hozzászoktak, egyre több dolgot kezdtek el felfedezni maguk körül, például a madárcsicsergést, vagy a szomszédok beszélgetését" - mondta Gerodimos.

"Összességében a résztvevőknek csak egy kis hányada élte meg tragédiaként a tapasztaltakat. A legtöbbjük először szenvedett az elvonási tünetektől, de aztán a +túlélési stratégiák+ révén végül leküzdték azokat. Ha egy kicsivel jobban tisztában lennénk azzal, hogy miként és mire használjuk ezeket az új technológiákat, akkor talán a ránk gyakorolt hatásukat is sikerülhet kordában tartani" - hangoztatta.

Kapcsolódó cikkek

·                               A kórházakat is meghódíthatják a tábla PC-k (2010. december 13.)

·                               Kevés figyelmet fordítunk a munkahelyi ergonómiára (2010. november 25.)

·                               PDA-k a vészhelyzeti mentésben (2010. november 8.)

·                               Egyaránt káros a túl sok tévézés és internetezés (2010. október 12.)

·                               Minden második osztrák diák a függőség közelében (2010. szeptember 1.)

Megosztás |

 

 

IT/Tech, Hardver

Tudomány, Mobil, Film, Játék

Hirdetés


 

 

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)

Merces  

tegnap 15:04 | válasz erre | #15

...ezt talán a retardált balfaszoknak mond akik internet helyett használják...

 

Merces  

tegnap 15:03 | válasz erre | #14

..sajnos ezt a saját bőrömön érzem,pont igy ahogy ide vanj rajzolva, a baj az hogy én vagyok egyedül , és az elfoglaltak vannak többen........

 

Rapid81  

tegnap 06:58 | galéria | válasz erre | #13

Attól még magának köszönheti a tizenéves kissrác, hogy arra izgul, hogy van 1000-10000 ismerőse a f@szbúkon és böködheti őket. Akik közül jó ha 10et ismer valójában.

Válasz 'okosan gyerekek' üzenetére (#6) 

Life is too good, to feel bad!
By Rapid (Listening to www.di.fm!)
(Gigabyte MA78GPM-DS2H, AMD Phenom 4, Arctic Cooling Freezer 64 Pro, ASUS EAH5670 1GB, 2GB DDR2, 300GB HDD, Samsung 204B)

 

morden  

2011. jan. 06. 21:13 | válasz erre | #12

Érdeke, hogy a kommentelők egy része hogy magára vette a cikket, mintha szerepelt volna kisérleti alanyként a tanulmányban :D

 

Rotyoka  

2011. jan. 06. 18:28 | válasz erre | #11

A facebook nem egyenlő az internettel retardált balfaszok.

"A keresztény vallás a Napimádás paródiája."

 

Lowosan  

2011. jan. 06. 17:19 | válasz erre | #10

 

endrev  

2011. jan. 06. 17:08 | válasz erre | #9

Kérem hogy ne szennyezzük az újságírást! Az idézetben foglalt idézet jele nem a '+', hanem a dupla-relációsjel:

"Voltak pozitív hatások is, például az emberek »túlélési stratégiaként« elmentek sétálni..."

Mac-en Alt-Gr X és Y. Windows automatikus javítással érdemes megoldani.

 

paraszgyerek  

2011. jan. 06. 14:01 | válasz erre | #8

Nem mellesleg, ha valakinek egy felsőoktatási intézményben annyi ideje van fészbúkozni hogy függő lesz tőle, az egyben azt is jelenti hogy az adott intézmény nem biztosít számára megfelelő elfoglaltságot, kihívást és programot... ugyanaz a helyzet mint az egész nap tévé ( villanypásztor ) előtt ülő gyerekek esetében.

Az nem úgy volt...

 

 

okosan gyerekek  

2011. jan. 06. 13:24 | válasz erre | #6

hát, azért a felelősség nem csak a felhasználót terheli, ugyanis az, hogy a társadalom túl nyomó többsége csatlakozik, azt jelenti, hogy aki szembe helyezkedik, az kimarad a közösség életéből. Szóval, itt a közérdek elsősorban azt diktálja, hogy törvényi rendeletben óvják a nemzet tagjait ezektől a dolgoktól. De ugye még a szerencsejáték és a pia is legális. Addig, amíg ebből az állam anyagi hasznot húz, az is marad.

A szenvedélyeken keresztül befolyó pénz, amolyan adókiegészítés, amihez a mindenkori kormányoknak már nincs pofájuk, hogy szemtől szembe elkérjék a 25%-os áfakulcs és az egyéb adóalapot nyomó terhet mellett. Így meg tök jó, aki függ, magától beszolgáltatja. Ugye, a könnyű drogokként számon tartott, első sorban lelki és nem fizikai alapú addikciót okozó szerek is pusztán azért tiltottak, mert azok megadóztatása problematikus lenne. Előállításuk a pálinkáénál is sokkal kevésbé volna körülményes a megfelelő jogi rendelkezések mellett. Ami pedig óriási anyagi kiesést jelentene az alkoholra épülő ipari ágazatok számára, mint az utolsó aljadék lebujok, és az alkohol gyártó, illetve forgalmazó cégek. Szóval, itt igenis kijelenthető a közösség felelőssége, az oldal megalkotójáé esetleg azért nem, mert nem bizonyítható -- minden kételyt kizáróan -- hogy ezzel a faktorral számolt, megvalósulása szándékát tükrözi.

Szóval, az ilyen "vessen magára" féleségek, azért undorítóak, társadalmi szolidaritást nyomaiban sem tükröznek, nem beszélve az empátia hiányáról.

És csak így csendben ide hintem, hogy én egy vagyok azok közül, aki -- többek közt ezen a téren -- szembe helyezkedik a társadalommal, de ennek ellenére szemernyi gyűlölet nincs bennem az irányukba, vagy megvetés, legfeljebb sajnálat, ami azért kijár mindenkinek: épp azért, mert nem csak ő tehet róla. Például, amiatt sem, mert nem biztos, hogy tudatában volt annak, hogy ilyen következményekkel -- ti. facebook-függőség -- járhat az aktív oldallátogatás.

 

paraszgyerek  

2011. jan. 06. 12:15 | válasz erre | #5

Az internet NEM EGYENLŐ a fészbúkkal.

Nem értem azt sem miért gond ha a mobilteló óráját használja az ember ébresztőórának - aminek ráadásul megvan az az előnye hogy a hálózati szinkronizáció miatt tuti nem fog késni vagy sietni.
Ilyen alapon, ha a mobilteló navigációját használom a papírtérképes vackolás helyett akkor attól is "mobilfüggő" leszek...? :-D

Az oké, hogy ha valamit - bármit - túlzásba viszünk, az nem jó...

Az nem úgy volt...

 

Zoliz  

2011. jan. 06. 11:54 | válasz erre | #4

"a felgyorsult ütemhez csak így lehet alkalmazkodni"

és a felgyorsult ütem kinek érdeke? mi értelme? jobb lesz tőle az élet?
Nem gondolod, hogy a hardverek gyorsulásávál nekünk is gyorsulnunk kell és hamarosan kevesek leszünk így implantátumokra lesz szükségünk, hogy tartsuk a tempót a gépekkel?

Válasz 'MsUser' üzenetére (#1) 

Asus P5Q Deluxe, Core2Duo E7600 3.06(4.0)Ghz, 4GB Corsair XMS(1066Mhz) RAM KIT, Sapphire Vapor-X Radeon 5750 (DX11) 1GB, FSP Zen 300W (!!!) táp, Nexus Breeze csendes ház

 

Kensin  

2011. jan. 06. 08:56 | galéria | válasz erre | #3

Ez elég egyértelmű volt. Az internet alapból baromira meglendítette az információáramlást, ezek a közösségi bigyók meg behozták a magánemberek információit is az egészbe, amitől akkora mennyiség zúdul kifelé egyfolytában, amit egy ember képtelen feldolgozni. Egyfolytában rá kell kapcsolódni, különben elvesztél.
Az ember nem képes ezt a tempót követni, hanem szépen belezombul a dologba és hagyja magát sodródni az árral. Elvégre "ez a jövő", és ha nem csatlakozol akkor ősember vagy.

Sajnos az új generáció ebbe nő fel, nekik ez a természetes, ők nem maguknak köszönhetik hanem az előző generációnak. De persze ez mindig is így volt :)

 

Rapid81  

2011. jan. 06. 08:15 | galéria | válasz erre | #2

Nekem az a legélvezetesebb kikapcsolódás, mikor elszabadulhatok ezektől a dolgoktól. Mondjuk mikor felmegyünk a családdal a hegyekbe túrázni egyet, mindenféle elektronikai kütyü (kivéve mondjuk zseblámpa) nélkül. Semmilyen közösséginek beállított oldalon nem vagyok fönn, szóval az meg végképp nem érint. Aki meg szenved a hiányától, azt nem tudom sajnálni. Magának köszönheti.

Life is too good, to feel bad!
By Rapid (Listening to www.di.fm!)
(Gigabyte MA78GPM-DS2H, AMD Phenom 4, Arctic Cooling Freezer 64 Pro, ASUS EAH5670 1GB, 2GB DDR2, 300GB HDD, Samsung 204B)

 

MsUser  

2011. jan. 06. 08:02 | válasz erre | #1

Órám tényleg évek óta nincs, de a munkámhoz szükséges az internet a számítógép. Ennek ellenére előfordul hogy nem használom rendszeresen órákra a mobilt vagy a gépet, de belegondolva a felgyorsult ütemhez csak így lehet alkalmazkodni, de hangsúlyozom hogy nem használok facebookot és egyéb ilyen közösséginek csúfolt alkalmazást. Mégis ennek ellenére elgondolkodtató hogy milyen függők lettünk a mobiltól és a NET-től, mellesleg nem dohányzom de ennek ellenére mégis kialakulnak ilyen káros szenvedélyek :)

·                                 Főoldal

·                                 IT/Tech

·                                 Tudomány

·                                 Játék

·                                 Mobil

·                                 Digicam

·                                 Film

·                                 Letöltés

·                                 C.Enter

·                                 Áruház

 

© 1998-2011 SG.hu Kiadói Kft. - Minden jog fenntartva!