A LOB típusok lehetővé teszik nemstrukturált adatok (például szöveg, kép, video, hang) blokkjainak tárolását 4G méretig. A kezelésnél pedig az adatok részeinek gyors, közvetlen elérését biztosítják. A LOB típusok ún. LOB lokátorokat tartalmaznak, ezek nem mások, mint pointerek. Maguk a LOB értékek vagy az adatbázis tábláiban, vagy azokon kívül, de az adatbázisban vagy egy külső állományban tárolódnak. A BLOB, CLOB, NCLOB típusú adatok az adatbázisban, a BFILE típusú értékek az operációs rendszer állományaiban jelennek meg.
A PL/SQL a LOB értékeket a lokátorokon keresztül kezeli. Például egy BLOB típusú oszlop lekérdezése a lokátort adja vissza. A lokátorok nem adhatók át más tranzakcióknak és más munkamenetnek.
A LOB értékek kezeléséhez a PL/SQL beépített DBMS_LOB csomagjának eszközeit használhatjuk. A következőkben röviden áttekintjük a LOB típusokat, részletes információkat [8] és [13] tartalmaz.
BFILE
A BFILE arra való, hogy nagyméretű bináris objektumokat tároljon operációsrendszer-állományokban. Egy BFILE lokátor tartalmazza az állomány teljes elérési útját. A BFILE csak olvasható, tehát nem lehet módosítani. Mérete az operációs rendszertől függ, de nem lehet nagyobb 232 – 1 bájtnál. A BFILE adatintegritását nem az Oracle, hanem az operációs rendszer biztosítja.
BLOB, CLOB, NCLOB
A BLOB típus nagyméretű bináris objektumokat, a CLOB nagyméretű karaktersorozatokat, az NCLOB nagyméretű NCHAR karaktersorozatokat tárol az adatbázisban. Az adott típusú változó tartalma egy lokátor, amely a megfelelő LOB értéket címzi. Maximális méretük 4GB lehet. Mindhárom típus értékei visszaállíthatók és többszörözhetők. Kezelésük tranzakción belül történik, a változások véglegesíthetők és visszavonhatók.