Előszó

Jelen könyv a 2002-ben megjelent PL/SQL-programozás – Alkalmazásfejlesztés Oracle9i-ben könyv (lásd [2]) javított,átdolgozott, a 10g verzióba beépített új eszközöket is tartalmazó változata, amely a PL/SQL nyelv lehetőségeit tárgyalja, kitérve az alapvető nyelvi eszközök ismertetésére és azok használatára a gyakorlatban.

Ez a könyv elsősorban tankönyv, amely egy felsőoktatási kurzus anyagát tartalmazza. A megértést sok példa szolgálja. A könyv haladó ismereteket tartalmaz, amelyek elsajátításához az alábbi informatikai alapismeretek szükségesek:

A PL/SQL nyelv elsajátításához ezen túlmenően sok segítséget adhat az Ada nyelv ismerete. Ezen alapismeretek megtalálhatók az [1], [3], [4], [5], [6], [8], [9], [10], [11], [12], [24] művekben.

A könyv 16 fejezetből áll, ezek ismeretanyaga fokozatosan egymásra épül, tehát feldolgozásukat ebben a sorrendben javasoljuk.

A könyv tankönyvként használható a felsőoktatási intézmények informatikai szakjainak haladó kurzusain. Feldolgozható önálló tanulással is, bár nem elsősorban ilyen céllal íródott. Egy azonban biztos, a tanulás csak akkor lesz eredményes, ha a megírt kódokat lefuttatjuk, teszteljük, átírjuk, egyszóval kipróbáljuk őket, hogyan is működnek a gyakorlatban.

A könyv megírásánál szempont volt az is, hogy részben referenciakönyvként is használni lehessen. A nyelvi eszközök ismertetésénél általában törekedtünk a teljességre, noha ez nem mindig sikerült. Ennek oka részben a terjedelmi korlátokban, részben didaktikai okokban keresendő. Egyes utasítások bizonyos opciói, utasításrészei, előírásai nem szerepelnek, különösen igaz ez az SQL utasításoknál. A teljes információt a [13]–[22] dokumentációkban lehet megtalálni.

Referencia jellege miatt a könyvet sikerrel forgathatják az Oracle-környezetben dolgozó gyakorló szakemberek is, ha most szeretnék elsajátítani a PL/SQL nyelvet vagy pedig az újabb verzióba beépített új eszközökkel szeretnének megismerkedni.

Debrecen, 2006. július

A szerzők