A szerkesztő parancsokat a control és a megfelelő billentyű kombinációjával indíthatjuk. Mivel a legtöbb kommunikációs program "elnyel" bizonyos vezérlőkaraktereket ezért a control billentyű az ESC billentyű kétszer egymás után való lenyomásával emulálható majd ezután üssük be a kívánt vezérlőkaraktert. Például: "ESC ESC c" ugyanazt csinálja mint a ctrl-c. A szerkesztő öt alapfunkciója: bekezdés igazítás, keresés, blokk kivágás/ bemásolás, helyesíras ellenőrzés, és fájl böngészés.
Bekezdés igazítás (vagy kitöltés) arra a bekezdésre vonatkozik amelyikben a kurzor éppen áll, vagy ha a kurzor üres sorban áll akkor a következő alatta lévőre. A bekezdések üres sorokkal vannak elválasztva vagy olyan sorokkal amelyek szóközzel vagy tabulátorral kezdődnek. A visszaigazítás a control-U billentyűk kombinációjával tehető meg de csak közvetlenül az igazítás után.
A szövegkeresés nem kis/nagybetű érzékeny. Egy keresés a kurzor aktuális poziciójától indul és a szöveg végéig tart. A keresés során a legutolsó keresett szöveget ajánlja fel a program mint alapértéket a következő kereséshez.
A szövegblokkok mozgathatóak, másolhatóak és törölhetőek a kijelölés (ctrl-^), a törlés (ctrl-k) és a törlés visszavonása (ctrl-u) parancsok ügyes használatával. A törlés parancs eltávolítja a kijelölések között lévő szöveget és a "kivágás" bufferbe rakja. A törlés visszavonása parancs egy bemásolást hajt végre az aktuális kurzorpoziciónál.
A helyesírás ellenörző megvizsgál minden szót a szövegben. Ezután egymás után felajánlja az elgépelt szavakat javításra miközben kiemelve megjeleníti őket a szövegben. A helyesírás ellenörzés bármikor megszakítható. A pico helyesírás ellenörző eljárása helyett használhatunk mást is, ekkor az eljárást a SPELL környezeti változóban kell definiálni. Az eljárásnak a standard bemenetet kell olvasnia es a standard kimenetre kell írnia.
A fájl böngészés a "Read File" es "Write Out" parancsoknál van felajánlva mint opció. Arra szánták hogy segítse a kívant fájlok megtalálását és a navigációt a könyvtárstrukturában. Az aktuális könyvtárban lévő fájlok méretükkel illetve az alkönyvtáraknak a nevei vannak kiajánlva választásra. Az aktuális könyvtár a képernyő legfelső sorában van kiírva míg a használható parancsok a képernyő két utolsó sorában találhatók. Számos alap fájlkezelő funkció van támogatva: fájl átnevezés, másolás és törlés.
Részletesebb leírás a pico súgójában található.
Végül, amikor egy pico kapcsolata megszakad (pl. SIGHUP jel erkezik), a pico elmenti az aktuális szerkesztést ha szükséges. A fájl neve az aktualis fájlnev lesz ".save" hozzáfűzéssel a végén. Ha az aktuális szerkesztésnek nincs neve akkor "pico.save" néven menti le.
pico.save Névtelen megszakított munkák vannak ide elmentve. *.save Névvel rendelkező megszakított munkák neve.