Wget egy teljes körű letöltési mechanizmust használ, amellyel a Web nagy részét le lehet letölteni, hogy a távoli gép fa struktúráját a helyi gépen hozzuk létre. Természetesen a letöltési mélységet (rekurzió) és más paramétereket meg lehet adni. A letöltött dokumentumok figyelésével biztosítja a Wget, hogy a rekurzió sohase kerüljön végtelen ciklusba. Mind HTTP, mind FTP szervereknél alkalmazható.
A letöltés folyamata könnyen nyomon követhető formában jelenik meg, pontokkal mutatva. Mindegyik pont 1k letöltött adatot jelent. Beépített funkciók segítik a letöltés finomhangolását, pl. mely hivatkozásokra (linkre) terjedjen ki a letöltés (Ld. -L, -D és -H kapcsolók).
Az RFC1738 szabványban rögzített URL formák többsége használható. 2 alternatív forma megadása lehetséges a wget-ben, amely azt jelenti, hogy az alábbi módokon lehet megadni egy dokumentum helyét az Interneten:
Hagyományos URL (ajánlott forma):
http://gazdagép:[portszám]/elérésiút http://fly.cc.fer.hr/ ftp://ftp.xemacs.org/pub/xemacs/xemacs-19.14.tar.gz ftp://felhasználónév:jelszó@gazdagép/könyvtár/állományCsak FTP esetén használandó (ncftp-szerű):
gazdagép:/könyvtár/állomány
Csak HTTP esetén használandó (netscape-szerű): gazdagép(:portszám)/könyvtár/állományA felhasználónév és/vagy jelszó megadása az URL-ben az alábbi módon lehetséges:
ftp://felhasználónév:jelszó@gazdagép/könyvtár/állományHa a fenti formák között nem tudjuk mi a különbség, akkor nyugodtan használhatjuk a lynx vagy netscape-nél alkalmazott formákat. Az alternatív formák nem elterjedtek, ezért lehet, hogy a jövőben nem fognak működni a Wget-ben.
Pár parancssori kapcsolóval lehet a wget -et vezérelni. Nem szükséges ezek mindegyikének teljes ismerete vagy használata, ha csak nem a program alapbeállításától eltérő működést szeretnénk elérni. Egyszerű használathoz egyáltalán nem kell a különböző kapcsolókat használni. Jó tanács, hogy a gyakran használt beállításokat a .wgetrc állományban tároljuk.
A következő lista az összes kapcsolót bemutatja rövid magyarázattal csökkenő fontossági sorrendben:
Azonban, ha a -force-html kapcsolót használjuk, akkor az állományt HTML dokumentumként olvassa be. Ebben az esetben a problémát relatív hivatkozások (relativ links) okozhatják, amelyet a dokumentumban elhelyezett <base href="URL"> vagy a -base=URL kapcsoló megadásával lehet kiküszöbölni.
Ahol használni kell ezt az opciót, az egy részben letöltött (más FTP programmal, vagy egy megállított wget-tel) állomány teljes letöltésénél.
Ez az opció bemutatóknál hasznos, ahol a lassú Internet kapcsolatot szeretnénk elkerülni. A legjobb eredményt akkor kapjuk, ha a hivatkozások relatívak, mivel így az oldalak a letöltött helyen is gond nélkül fognak működni.
FTP esetén a rekurzív letöltés a megadott könyvtár összes alkönyvtárának letöltését jelenti, hasonlóan a HTTP rekurzív letöltéséhez.
Jól meg kell gondolni a rekurzív letöltés használatát, mert az Internet kapcsolat nagy leterhelését eredményezheti. A terhelést a letöltés mélységének csökkentésével (Ld. -l) és/vagy az újrapróbálkozások számának csökkentésével (Ld. -t) lehet csökkenteni.