zipcloak [ -dhL ] [ -b útvonal ] zipfile
zipnote [ -hwL ] [ -b útvonal ] zipfile
zipsplit [ -hiLpst ] [ -n méret ] [ -b útvonal ] zipfile
A zip -et kiegészítő unzip (1L) program kicsomagolja a zip archívumokat. A zip és az unzip (1L) programok tudják kezelni a PKZIP-pel készített archívumokat, valamint a PKZIP és a PKUNZIP is tudja kezelni a zip -pel készített archívumokat. A zip 2.1-es verziója kompatíbilis a PKZIP 2.04-gyel. Figyelem: a PKUNZIP 1.10 nem tudja kicsomagolni a PKZIP 2.04-gyel vagy a zip -pel készített fájlokat. Ehhez a PKUNZIP 2.04g-t vagy az unzip 5.0p1-et (vagy későbbi verziókat) kell használni.
Ha a zip és az unzip programokat paraméterek nélkül indítjuk, egy rövid leírást adnak a használatukról.
A program segítségével becsomagolhatunk fájlokat terjesztéshez, archiváláshoz, és a nem használt fájlok vagy könyvtárak tömörítésével lemezterületet takaríthatunk meg.
A zip egy vagy több fájlt egyetlen zip archívumba tesz a fájlokhoz tartozó információval együtt. (Név, útvonal, dátum, utolsó módosítás ideje, védelem és információ a file sértetlenségének ellenőrzésére.) Egy teljes alkönyvtár-szerkezet egyetlen paranccsal becsomagolható egy zip archívumba. Szövegfile-oknál általános a 2:1 és 3:1 közötti tömörítési arány. A zip egyféle tömörítési módszert ismer (deflation) és a fájlokat tömörítés nélkül is tudja tárolni. A zip minden tömörítendő fájlra automatikusan kiválasztja a kettő közül a jobbat.
Ha egy már létező zip archívum nevét adjuk meg, akkor az azonos nevű fájlokat a zip lecseréli az archívumban, az új fájlokat pedig felveszi. Például ha a valami.zip már létezik, és tartalmazza a valami/file1 , valami/file2 file-okat, és a valami könyvtár tartalmazza a valami/file1 , valami/file3 file-okat, akkor a
zip -r valami valami
parancs lecseréli a valami.zip -ben a valami/file1 file-t, és hozzáadja a valami.zip -hez a valami/file3 file-t. Ezután a valami.zip tartalmazni fogja a valami/file1 , valami/file2 , és valami/file3 file-okat úgy, hogy a valami/file2 változatlan marad.
Ha a file listát -@ alakban adjuk meg, akkor a zip a standard bemenetről várja az input fájlok listáját. UNIX alatt ez a lehetőség nagyon jól kihasználható, ha a find (1) paranccsal együtt használjuk. Ha például minden C forrás fájlt archiválni akarunk az aktuális könyvtárból és minden alkönyvtárából, akkor ezt írjuk:
find . -name "*.[ch]" -print | zip forras -@
(Figyeljük meg, hogy a mintát idézőjelek közé kell tenni, hogy a parancsértelmező ne tudja kiterjeszteni.) A zip a zip file nevének elfogad egy kötőjelet ("-") is, ebben az esetben a zip file-t a standard kimenetre fogja írni, így a kimenetet egy másik programnak adhatjuk tovább. Például a
zip -r - . | dd of=/dev/nrst0 obs=16k
parancs úgy csinál mentést az aktuális könyvtárról, hogy a zip kimenetét közvetlenül szalagra írja a megadott blokkmérettel.
A zip a tömörítendő file neveként elfogad egy kötőjelet ("-") is, ekkor a standard bemenetről fogja beolvasni a fájlt, lehetővé téve, hogy a bemenet egy másik programtól érkezzen. Például a
tar cf - . | zip backup -
parancs úgy csinál mentést az aktuális könyvtárról, hogy a tar program kimenetét tömöríti be. Ez általában jobb tömörítést ad, mint az előző példában használt -r kapcsoló, mert a zip így ki tudja használni a fájlok közti redundanciát. A mentést visszatölthetjük az
unzip -p backup | tar xf -
paranccsal. Ha nem adunk meg zip file nevet és a standard kimenet nem egy terminál, akkor a zip szűrőként működve tömörítve írja ki a standard kimenetre a standard bemenet tartalmát. Például a
tar cf - . | zip | dd of=/dev/nrst0 obs=16k
parancs megfelel a
tar cf - . | zip - - | dd of=/dev/nrst0 obs=16k
parancsnak. Az így készített zip archívumok kicsomagolhatók az unzip csomag funzip programjával, vagy a gzip csomag gunzip programjával. Például:
dd if=/dev/nrst0 ibs=16k | funzip | tar xvf -
Amikor a zip egy már létező zip archívumot módosít, egy ideiglenes fájlba írja az új tartalmat, és csak akkor cseréli le az eredeti fájlt, ha az új változat létrehozása hibátlanul sikerült.
Ha a zip archívum neve nem tartalmaz kiterjesztést, akkor a .zip kiterjesztést fogja használni. Ha a név már tartalmaz a .zip -től különböző kiterjesztést, akkor a meglévő kiterjesztés nem változik.
zip -b /tmp cucc *
parancs a /tmp könyvtárba fogja tenni az ideiglenes zip archívumot, amit majd az aktuális könyvtárban levő cucc.zip file-ba másol. Ez az opció akkor hasznos, ha egy már létező archívumot frissítünk, és az archívumot tartalmazó fájlrendszeren nincs elég szabad hely ahhoz, hogy a régi és az új archívum egyszerre elférjen.
zip -d valami valami/pista/szemet valami/jancsi/\* \*.o
parancs eltávolítja a valami/pista/szemet file-t, minden valami/jancsi/ -val kezdődő fájlt, és minden .o -val végződő fájlt (bármilyen elérési útra). Figyeljük meg, hogy a "\" karakterrel kerültük el, hogy a parancsértelmező automatikusan kiterjessze az elérési utakat, így a zip látni fogja a csillagokat, és a megadott elérési utakat az archívum tartalmára értelmezi, nem pedig az aktuális könyvtárra.
MSDOS alatt a -d opció különbséget tesz a kis- és nagybetűk között, amikor a zip archívumban levő fájlokat keresi. Ezért a fájlneveket csupa nagybetűvel kell megadni, ha MSDOS rendszeren a PKZIP-pel zippeltük őket.
ZIPOPT="-D"; export ZIPOPT
(A ZIPOPT változó bármilyen opciót tartalmazhat -- egyszerre többet is -- kivéve a -i és a -x opciókat. A -D a -x "*/" rövidítése, de ez utóbbi nem állítható be a ZIPOPT környezeti változóval.
zip -f valami
Ezt a parancsot abból a könyvtárból kell kiadni, ahol az eredeti zip parancsot is kiadtuk, hiszen a zip archívumokban tárolt elérési utak mindig relatívak.
Megjegyzés: A TZ (időzóna) környezeti változót a helyi időzónának megfelelően kell beállítani ahhoz, hogy a -f , -u , és -o opciók helyesen működjenek.
Ennek az okai eléggé szövevényesek, körülbelül arról van szó, hogy a Unix fájlmódosítási idő formátuma (mindig GMT) különbözik a legtöbb egyéb operációs rendszerétől (mindig helyi idő), és a kettőt össze kell hasonlítani. Egy tipikus TZ érték például: ``MET-1METDST'' (Közép-európai idő a nyári-téli időszámítás automatikus állításával).
Ha duplán adjuk meg ( -FF ), akkor a zip nem bízik a sérült archívumban tárolt fájlméretekben, és jellegzetes mintázatok keresésével próbálja azonosítani a fájlok közti határokat az archívumban. A szimpla -F megbízhatóbb, ha az archívum nem sérült meg nagyon, például ha csak a vége hiányzik; ezért először ezt az opciót használjuk.
Egyik opció sem tudja helyrehozni az archívumot, ha azt bináris helyett ascii módban továbbították. A javítás után az unzip -t opciója néhány fájlnál hibás CRC-t jelezhet. Az ilyen fájlokat nem lehet helyreállítani; törölhetők az archívumból a zip -d opciójával.
zip -r valami . -i \*.c
Ez csak azokat a fájlokat csomagolja az aktuális könyvtárból és annak alkönyvtáraiból, amelyek .c -re végződnek. (Megjegyzés PKZIP felhasználóknak: az ezzel ekvivalens parancs a
pkzip -rP valami *.c
A PKZIP csak az aktuális könyvtárban engedi meg a rekurziót.) A "\" karakterrel elkerüljük, hogy a parancsértelmező behelyettesítse a fájlneveket, így a fájlok keresését minden alkönyvtár-szinten a zip fogja végezni.
zip -rn .Z:.zip:.tiff:.gif:.snd valami valami
Ez a parancs a valami -ből mindent bemásol a valami.zip -be, de minden .Z , .zip , .tiff , .gif , vagy .snd végződésű fájlt tömörítés nélkül fog tárolni. (A kép- és hangfile-oknak általában megvannak a saját speciális tömörítési módszereik.) A zip alapértelmezés szerint nem tömöríti azokat a fájlokat, amelyek neve a .Z:.zip:.zoo:.arc:.lzh:.arj listában szereplő végződések valamelyikére végződik. Az ilyen fájlokat közvetlenül tárolja az archívumban. A ZIPOPT környezeti változó segítségével beállíthatjuk az alapértelmezés szerinti opciókat. Példaul Unix-ban csh-val:
setenv ZIPOPT "-n .gif:.zip"
Ha minden fájlt meg akarunk próbálni tömöríteni:
zip -n : valami
A zip a maximális tömörítést jelző -9 opció hatására is megpróbál tömöríteni minden fájlt a végződésektől függetlenül.
zip -o valami
parancs beállítja a valami.zip "utolsó módosítás" idejét a bejegyzései közti legutolsó időre.
zip -r valami valami
Ebben az esetben a valami -ben levő összes fájlt és alkönyvtárat elmenti a valami.zip nevű zip archívumba; beleértve a "."-tal kezdődő nevű fájlokat is, hiszen a rekurzió nem használja a parancsértelmező fájlnév helyettesítő mechanizmusát. Ha a valami alkönyvtárban levő fájloknak és alkönyvtáraknak csak egy adott részhalmazát akarjuk menteni, akkor a -i opcióval adhatjuk meg a kívánt fájlnév mintát. A -r opciót nem tanácsos a ".*" fájlnévvel használni, mert ez ráillik a ".."-ra is, így a szülő könyvtárat is becsomagolja (és valószínűleg nem ezt akartuk).
zip -rt 120791 infamy valami
parancs hozzáadja az infamy.zip archívumhoz a valami alkönyvtárban levő összes olyan fájlt és alkönyvtárat, amelyet 1991. december 7-én vagy később módosítottak utoljára.
zip -u cucc *
Ez a parancs az aktuális könyvtárból hozzáad az archívumhoz minden új fájlt, és frissíti azokat a fájlokat, amelyeket a cucc.zip létrehozása/utolsó módosítása óta módosítottak. (A zip nem fogja önmagába becsomagolni a cucc.zip -et.)
Megjegyzés: a -u opció argumentumok nélkül úgy működik, mint a -f (frissítés) opció.
Ha rendes műveletekkel együtt használjuk, akkor tömörítés közben mutatja, hogy éppen hol tart, és részletes adatokat szolgáltat a zip file szerkezetének érdekességeiről.
Ha a -v az egyetlen argumentum, és a standard kimenet nincsen fájlba irányítva, akkor egy információs képernyőt kapunk. A copyright-jelzés, a program neve, verziószáma, a kiadás dátuma mellett megadja az Info-ZIP és a terjesztő helyek címét is. Ezután következik néhány információ a zip program fordításáról (a használt fordító típusa és verziója, az operációs rendszer verziója, a fordítás időpontja, és a program létrehozásakor bekapcsolt fordítási opciók).
zip -r valami valami -x \*.o
parancs a valami könyvtár tartalmát tárolja a valami.zip -ben, de kihagy minden .o -ra végződő nevű fájlt. A "\" megakadályozza a parancsértelmező automatikus fájlnév helyettesítését, így a nevek illesztését minden alkönyvtár-szinten a zip fogja végezni.
zip -z valami < mejegyzes
zip -$ valami a: c:akarmi
Ez az opció csak néhány rendszeren működik (MSDOS és OS/2), Unix-on nincs hatása.
zip cucc *
Ez létrehozza a cucc.zip archívumot (feltéve, hogy korábban nem létezett), és az aktuális könyvtárban levő összes fájlt tárolja benne tömörített formában. (A .zip végződés automatikusan hozzáíródik az archívum file nevéhez, kivéve, ha az már tartalmazott pontot. Így explicit módon megadható más végződés is.)
A parancsértelmező fájlnév helyettesítési mechanizmusa miatt a "."-tal kezdődő fájlok nem kerülnek be az archívumba. Ha ezeket is hozzá akarjuk venni:
zip cucc .* *
De ez sem tárolja az aktuális könyvtárból nyíló alkönyvtárakat.
Ha egy teljes könyvtárat akarunk zip-pelni:
zip -r valami valami
Ez a parancs létrehozza a valami.zip archívumot, amibe bekerül a valami alkönyvtárban levő összes file és alkönyvtár.
Szükség lehet arra, hogy olyan zip archívumot hozzunk létre, amely tartalmazza a fájlokat a valami könyvtárból, de a valami könyvtárnevet nem tárolja. A -j opció segítségével levághatjuk az elérési utakat, például:
zip -j valami valami/*
Ha kevés a szabad lemezterület, akkor előfordulhat, hogy az eredeti könyvtár és a tömörített változata nem fér el együtt. Ebben az esetben létrehozhatjuk az archívumot lépésekben is, a -m opció használatával. Ha a valami könyvtár tartalmazza a pista , feri , és jancsi alkönyvtárakat, akkor megtehetjük ezt:
zip -rm valami valami/pista
zip -rm valami valami/feri
zip -rm valami valami/jancsi
Az első parancs létrehozza a valami.zip -et, és a másik kettő bővíti. Mindegyik zip parancs végrehajtása után az utoljára létrehozott archívum törlődik, elég helyet hagyva a következő zip parancs működéséhez.
A UNIX parancsértelmezői ( sh (1) és csh (1)) file-név helyettesítést végeznek a parancsok argumentumain. A speciális karakterek:
Amikor a parancsértelmező ezekkel a karakterekkel találkozik (ha nincsenek védve "\" karakterrel vagy idézőjelekkel), akkor az aktuális elérési úton olyan fájlokat fog keresni, amelyek neve illeszkedik a megadott mintára, és ezeknek a fájloknak a listájával helyettesíti az argumentumot.
A zip program is képes elvégezni ugyanezt a helyettesítést a módosítandó zip archívumban levő fájlokra, illetve a -x (kizárás) vagy -i (beillesztés) opciók esetében a megadott fájllistán (ha "\" karaktert vagy idézőjeleket használunk, hogy megakadályozzuk a parancsértelmező automatikus helyettesítését). Általánosan, amikor a zip a listában feldolgoz egy fájlnevet, akkor a fájlt először a fájlrendszerben keresi. Ha ott nem találja, akkor a módosítandó zip archívumban (ha van ilyen) keresi a fenti mintaillesztő karaktereknek megfelelően. Minden illeszkedő file nevet felvesz a feldolgozandó fájlok listájába, kivéve, ha az a -x opcióval megadott fájlok között van, illetve ha nincs a -i opcióval megadott fájlok között.
A mintaillesztésbe az elérési út is beletartozik, tehát például a \*.o mintának megfelel minden ".o"-ra végződő file, függetlenül az elérési út elejétől. Jegyezzük meg, hogy minden speciális karakter (pl. ?*[]) elé "\" karaktert kell írni, vagy az egész argumentumot dupla idézőjelek ("") közé kell tenni.
Általában használjunk "\" karaktert, hogy a zip -pel végeztessük a mintaillesztést a -f (frissítés) és -d (törlés) opcióknál, és néha a -x (kizárás) opció után is, ha a megfelelő művelettel használjuk (hozzáadás, -u , -f , vagy -d ).
A zip 2.1-el létrehozott zip file-okat nem szabad módosítani a zip 1.1-el vagy a PKZIP 1.10-zel, ha titkosított tagokat is tartalmaznak, illetve ha pipe-ról, vagy soros hozzáférésű eszközről hoztuk őket létre. A zip vagy a PKZIP régi verziói hibás formátumú archívumot hoznának létre. A régi verziók ki tudják listázni a zip file tartalmát, de nem tudják kicsomagolni (az új tömörítő algoritmus miatt). Ha nem használunk titkosítást, és csak közönséges, lemezen levő fájlokat használunk, akkor nem kell törődnünk ezzel a problémával.
VMS alatt a zip nem kezel megfelelően minden speciális file formátumot. Csak a "stream-LF" formátumú zip file-ok működnek a zip -pel. Más fájlok konvertálhatók Rahul Dhesi BILF programjával. A zip ezen verziója elvégzi a konverzió egy részét. Ha Kermit-et használunk zip fájlok másolására Vax-tól MSDOS-ra, akkor írjuk be a Vax-on, hogy "set file type block". Ha MSDOS-ról Vax-ra másolunk, akkor írjuk be a Vax-on, hogy "set file type fixed". Mindkét esetben az MSDOS-on írjuk be azt, hogy "set file type binary".
VMS alatt a zip elszáll, ha DECnet szintaxis szerinti fájlspecifikációt adunk meg, például: valami::*.*.
OS/2-n a zip nem tud megtalálni néhány file nevet, például azokat, amelyek felkiáltójelet vagy kettőskeresztet tartalmaznak. Ez a hiba az OS/2-ben van: a 32 bites DosFindFirst/Next nem találja meg az ilyen file neveket. A hiba más programokat is érint, például a GNU tar-t.
OS/2 alatt (kompatibilitási okokból) a DIR annyi kiterjesztett attribútumot mutat, amennyit a DosQueryPathInfo() 16 bites verziója visszaad. Ellenkező esetben az 1.3-as és a 2.0-ás OS/2-n a DIR különböző értékeket mutatna. A 32 bites DosQueryPathInfo() által visszaadott adatszerkezet egy kicsit különbözik, extra byte-okat tartalmaz a 4 byte-os határra igazítás miatt (hogy megfeleljen az OS/2 későbbi RISC verzióinak), valamint pointereket (valójában egy láncolt lista). Ezért a zip által mutatott érték (mivel a zip a 32 bites mód méretét használja) különbözik attól, amit a DIR mutat. A zip hordozhatósági okokból a 32 bites formátumot tárolja, még az OS/2 1.3-on futó 16 bites MS C-vel fordított változat is, tehát ez is a 32 bites mód méretét mutatja.
Az Amigán a -A opció egyelőre nem működik.
UGYANÚGY, MINT MÁS INGYENES DOLGOKNÁL, A ZIP-HEZ ÉS A HOZZÁ TARTOZÓ SEGÉDPROGRAMOKHOZ JÁR SEMMILYEN GARANCIA. A SZERZŐI JOGOK TULAJDONOSAIT SEMMILYEN ESETBEN TERHELI FELELŐSSÉG A PROGRAM HASZNÁLATÁBÓL ADÓDÓ BÁRMILYEN KÁROKÉRT.
Az eredeti szöveg:
Permission is granted to any individual or institution to use, copy, or redistribute this software so long as all of the original files are included, that it is not sold for profit, and that this copyright notice is retained.
LIKE ANYTHING ELSE THAT'S FREE, ZIP AND ITS ASSOCIATED UTILITIES ARE PROVIDED AS IS AND COME WITH NO WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED. IN NO EVENT WILL THE COPYRIGHT HOLDERS BE LIABLE FOR ANY DAMAGES RESULTING FROM THE USE OF THIS SOFTWARE.
A hibájelentéseket és a megjegyzéseket küldd a zip-bugs@wkuvx1.wku.edu címre. A hibajelentésekhez csatold a zip verziószámát (lásd zip -h ), a fordításnál használt make opciókat (lásd zip -v ), a gép típusát, az operációs rendszer nevét és verzióját, valamint minél több kiegészítő információt!