Ez az előszó utólag készült, 2005-ben, a html anyag nagy része viszont a múlt század végén. Ennek megfelelően nem foglalkozik a legújabb dolgokkal. Azt az alapkövetelményt ma is jól szolgálja, hogy a weblapok elsődleges, sőt egyetlen célja valamilyen tartalom közlése. A forma nem lényegtelen, de a tartalom szolgálója, és többet árt, mint használ, ha öncélúvá válik. Új még a leírás végén levő "Utószó".
Hogyan készítsek honlapot ?
Léteznek olyan konvertáló programok, amik több-kevesebb sikerrel konvertálnak más szövegformátumból (pl. Latex, .rtf stb.) html formára.
Ebben az esetben ismernie kell a html nyelvet. A nyelv alapvető lehetőségeinek egy "hogy írjam, hogy néz ki" változata másik lapon található. Azt lehet várni, hogy az ott leírtak nagy részét minden böngészőprogram tudja.
További formai lehetőség (FRAME-ek használata) a böngészőablak kisebb ablakokra történő felosztását, eredményezi. A felépítés nagyon hasonló a TABLE lehetőséggel történő tagolásra, azzal a különbséggel, hogy a táblázatcelláknak scrollozható ablakok felelnek meg, amiknek a tartalma egymástól függetlenül dinamikusan cserélhető. Két példát láthatunk itt, amik csak abban különböznek, hogy az elsőben a cellák határait elválasztóvonalak mutatják, míg a másodikban nincsenek elválasztóvonalak. (Következmény: A második FRAMESET ablakai nem átméretezhetőek, az elsőéi viszont az elválasztóvonalaknál fogva igen.) Az első változatot egész ablakos változatban is láthatja.
Így felépített - magyarázatokkal tagolt - lap a "Programozási környezet" tárgynak egy FRAME-ekbe tagolt megjelenítése is.
Ha még "Javascript programkódot" is használ, akkor (amennyiben a böngészőben engedélyezték a Javascriptet):
Rövid, könnyen megérthető kódot tartalmazó, "screen-saver"-szerű html lapot talál, ha ide kattint. (A lap neve: szunet1.htm).
Felhasználói inputot feldolgozó, html lap generáló "cgi" programokat futtatnak az internetes keresőszerverek. FORM (űrlap) felhasználására mutatok egy olyan - Javascriptet is tartalmazó, magyarázatokkal ellátott - példát, amiben a html lap keresőszervereket "hajt meg", egyszerű (ún. "vak") keresésre.
Egy másik példa - magyarázatok nélkül - annak a - máshonnan is elérhető - lapnak a vége, ami a html lapokon használható színekkel enged meg egy kis játékot.
Nem javaslom, hogy a lapokra a böngésző típusa, verziója szerinti elágazásokat tegyen, hiszen időben igen gyorsan változnak a verziók. Elképzelhető egy olyan kompromisszum, hogy a lapjainkat két verzióban készítjük, és az indulási lapon a felhasználó választhatja az egyszerűbb megjelenítési formát, ha a másikkal nem boldogult a böngészője.
Hova tegyem, hogy mások is lássák ?
chmod 755 $1 cd $1 for i in * do if [ -d $i ] then $0 $i else chmod 644 $i fi doneHa a "chmod 755 $1" helyett "chmod 711 $1"-et ír, akkor megtiltja, hogy a directoryjait kilistázva válasszanak ki azokból valamit. (Előfordul olyan Unix, ami ebben az esetben már a - névvel - kért html lapokat sem mutatja.)
Hogyan készítsem elő a képeket ?
Ez az utószó készült még 2005-ben (az előszó mellett).
Csizmazia Albert | csa@inf.elte.hu |