Isten hozott az ELTE IK-ra!

Kedves Hallgatók!

Isten hozott benneteket az ELTE Informatikai Karára! Ti vagytok azok a hallgatók, akik a legtöbb egyetemi képzésre bejuthattatok volna, de ti ezt a képzést választottátok: köszönjük a bizalmatokat!

Az egyetemi élet más jellegű, mint az eddigi iskolai élet. Bizonyára vannak köztetek olyanok, akik már sok mindent hallottatok felsőbb éves barátoktól, de megtapasztalni ezeket mindenképpen egy másik szintre való lépést jelent. Mentor oktatóként, a senior hallgatókkal együtt, nekünk az a feladatunk, hogy minél gördülékenyebbé tegyük az egyetemi környezetbe való beilleszkedést a számotokra.

A mentor óra folyamán olyan témákkal tudunk foglalkozni, mint: mit, hogyan, kivel kell ügyintézni; milyen érdekes lehetőgeitek vannak az egyetemi élet keretein belül (TDK, Erasmus, diákkör, HöK, Szakmai teadélután, kutató csoport, demonstrátorkodás, sport tevékenység, stb.); hogyan épül fel a képzésetek, mit mond a HKR; hogy néz ki az egyetemi hierarchia; hogyan érdemes készülni vizsgára, számonkérésre; időmenedzsment; mi jellemző a ti korosztályotokra a pszichológia szerint; és sok más. A legfontosabb cél viszont az, hogy a titeket foglalkoztató kérdésekről tudjunk beszélni és megoldásokat találni az elakadások esetén. Ehhez természetesen az szükséges, hogy jelezzétek nekünk ezeket – ezért nyomatékosan kérem, hogy: forduljatok hozzánk bizalommal.

Kívánok nektek tartalmas éveket az ELTE Informatikai Karán! Gazdagodjatok szakmai tudással, sok sikerélménnyel és sok barátsággal!

7 + 1 jó tanács gólyáknak

1. Figyelj órán

Ha már ott vagy órán (mert ez ugyebár kötelező ;) ), használd ki az időt. Figyelj és próbáld meg azonnal megérteni, hogy miről van szó. Ha valamit nem tudsz követni, kérdezz rá az oktatótól. Ha jegyzetelsz, sokkal jobban fenn tudod tartani a figyelmed és hamar rájössz, ha valami nem világos. Számonkérésre való készülés során is sokat segíthet a saját jegyzet.

2. Gyakorolj otthon

Az informatika és matematika olyan tárgyak, melyeket gyakorlás nélkül nem lehet elsajátítani. Az csak a minimum, hogy elkészíted a házid. Kereshetsz még mellé bőven más gyakorlatokat. Ha viszont elhanyagolod a gyakorlást, akkor nagyon hamar elveszítheted a fonalat :( …

3. Különíts el időt a tanulásra

Nagyon sok anyag, új információ vár rád – ezt bizonyára már több ízben hallottad. Hogyan lehet mégis megbirkózni ezzel? Az én tippem: Különíts el időt a tanulásra. Vagyis: az órarendedet bővítsd ki és jegyezd be azokat az időszakokat, amikor tanulni fogsz. Ezeket vedd komolyan és hétről-hétre tartsd be. (Röviden: ne akkor keress időt a tanulásra, amikor már nyakadon a számonkérés, hanem a tanulás legyen a heti programod része.) Biztosan mindig lesz, amivel kitölteni a tanulásra szánt időt. ;)

4. Vegyél részt egyetemi programokon

Az egyetem nem csak a kötelező órákból áll. Számos más lehetőséged van, különböző szakmai fejlődést és kikapcsolódást megcélzó tevékenységek. Az igazi egyetemi élet ott kezdődik, amikor önállóan megkeresed a számodra megfelelő egyetemi tevékenységet és aktív részese leszel egy hasonló érdeklődési körrel rendelkező csoportnak.

5. Válassz egy szakterületet

Jó ha minden tárgyból jó vagy :), de talán nem ez a leglényegesebb. Arra bátorítalak, hogy az évek során keress olyan területet a szakmán belül, amely szenvedélyesen érdekel és abban mélyítsd el a tudásod személyes konzultációk, kutatócsoportban való részvétel által. Így lehetsz valamiben igazán jó, ami általában a sikeres karrier titka.

6. Szerezz barátokat

Nem kell ezt az egészet egyedül végig csinálnod! Nézz körül: sok más emberrel „utazol egy hajóban”. Másoknak is valószínűleg hasonló nehézségei vannak, mint neked, és az örömöket is együtt megélni a legjobb. Kezdeményezz kapcsolatokat – sokszor életre szóló barátságok születnek az egyetemi évek során. Szakmai fejlődésedet is nagyban segítheti, ha másokkal együtt tudsz tanulni, dolgozni. Ne feledd: a társas kapcsolatok kialakítását és fenntartását biztosító képességekre (kommunikáció, együttműködés, szervezés, empátia stb.) a munka világában is nagy szükséged lesz!

7. Fejlődj emberileg

Az egyetemi időszak nem csak a szakmai fejlődés időszaka. A fiatal felnőttkor időszaka is, mely előkészíti a felnőttkorod. Figyelj tehát arra is, hogy gyarapodj önismeretben, tanuld meg, hogy melyek az erősségeid és hogyan tudod kezelni a gyengeségeid, és főleg próbáld meg megfogalmazni, hogy mi az, amivel tényleg szívesen és kitartóan foglalkozol, ami fontos számodra.

+1 Kérj segítséget

A legfontosabb tanács! Bármilyen gondról is lenne szó (pl. nem érted a tananyagot, nem látod át az adminisztrációt, nem sikerült jól beosztani az időd, nem találtál barátokra, személyes gondokkal küzdesz az egyetem mellett, stb.), mindig érvényes ez a mondat: Kérj segítséget! Ott vannak a kollégáid, itt vagyunk mi (mentor oktatók és más oktatók is), ott van az ELTE IK Diáktámogató központ, és még sok más lehetőség! Örülünk, ha segíthetünk! :)