next up previous
Next: About this document ...

A GUIDON-tól a NEOMYCIN-ig és a HERACLES-ig (1975-1985)




MYCIN:
a vér bakteriális fertőzéseinek és az agyhártyagyulladás diagnosztizálására illetve az alkalmazható terápiákra javaslatot adó szakértői rendszer.
EMYCIN:
MYCIN alapján kifejlesztett szabályalapú keretrendszer.
PUFF:
tüdőbetegségekkel foglalkozó rendszer
SACON:
mérnöki elemzési problémákat támogat
GUIDON:
oktató rendszer orvostanhallgatók részére. Mivel a tanítói és az orvosi tudás jól elkülönül újrafelhasználható, eredményes kísérleteket folytattak SACON tudásbázissal is. Az oktatói tudásbázis ábrázolható átmenet diagrammal, ahol a csomópontok az oktatói párbeszéd egy-egy helyzetei, s ezek között nyilak mutatják a lehetséges átmeneteket, amik szabály formájában vannak kódolva. Pl. ha a program látja, hogy MYCIN szempontból célhoz ért, akkor 3 lehetséges átmenet közül választhat:

NEOMYCIN:
a MYCIN kiterjesztése, javított verzió. Tartalmaz egyéb betegségeket is, pl. olyanokat, amik összekeverhetők az agyhártyagyulladással. Összetett rendszer, jól demonstrálja, hogy hogyan lehet felállítani egy hipotézist, csoportosítani a lehetséges betegségeket, választani közülük és kauzálisan következtetve igazolni azt. Nagy módosítása az eredetihez képest, hogy a diagnózisra való következtetés különvált az orvosi tudástól, s egy jólstrukturált nyelvben van ábrázolva.
HERACLES:
heuristic classification shell, a NEOMYCIN-ből kifejlesztve
GUIDON2:
HERACLES keretrendszerben működő oktatói rendszerek halmaza

A MYCIN rendszer hibái: A rendszer oktatásra való használata során az volt a cél, hogy segítséget nyújtson az orvosi ismeretek megértésében, elsajátításában és az adott ismeretek rendszerezésében. Kiderült azonban, hogy a szabályokban keverednek a tárgyterületi és a vezérlést módosító ismeretek, amik az alábbi problémákhoz vezetnek:

A NEOMYCIN rendszerben ezért külön vannak tárolva

'A tetracyclin szabály' és az SSS

heurisztikus szabály
az adat és a diagnózis közti kapcsolat
strategy
az orvost vezérlő általános cél, hogy emlékezzen egy bizonyos heurisztikus szabályra
structure
a szabályban használt és a belőlük következő tények kategorizálása
support
a szabály igazolása

Egyéb rendszerek

IMAGE, ODYSSEUS
arra fejlesztették ki őket, hogy a NEOMYCIN diagnosztikai eljárása segítségével megmagyarázzák a tanulók adatkéréseit
GUIDON WATCH, DEBUG és MANAGE
grafikus felületű programok a tudásbázis brózolására és a következtetés figyelemmel kísérésére; rollback funkció megvalósítására (adott kérdéskor milyen helyzet állt fenn); diagnosztikai háló grafikus megvalósításához




next up previous
Next: About this document ...
TOTH Veronika 2000-05-16