Integrált keretrendszerek

Web-technológiák információs rendszerekben

1           Integrált keretrendszerek („SAP”)

A gyakorlati képzés részét az UCC Magdeburg, SAP / IDES rendszerén végrehajtott elemi üzleti, vállalati tevékenységek a következő területek egy részé érintik:

1. Logistics
  2. Services (SAP support etc.)
  3. Accounting
  4. Business solution
  5. Human Resources
  6. Products, solutions, and services (SAP modules, components)

Az előadáson a vállalatirányítási rendszerek egyes részterületek munkafolyamat, folyamat és adatmodelljét ismernék meg a hallgatók. Továbbá a folyamatmodellezésre vonatkozóan feladat, hatás- és felelősségi körök rögzítésével kapcsolatos fogalmakat és eszközöket. Ezen keresztül a jogosultsági rendszer, biztonság, ellenőrzés, auditálás, igazgatás és kontrolling alapfogalmaival is találkoznak a hallgatók.

Az előadás anyagát vállalati, szervezeti, irányítási, igazgatási, vezetési területekre vonatkozó úgy nevezett referencia modellek, hivatkozási alapmodellek alkotják.

2          Tervezett tematika

A tervezett tematika főbb elemeit az alábbi táblázat tartalmazza

Előadás

Kompetencia célok (elsajátítandó fogalmak)

Gyakorlat IDES /SAP

SAP modul

Ütemezés

Vállalatirányítási rendszerek

Vállalati folyamatok, munkafolyamat , vállalati funkciók, szervezeti felépítés

Szervezeti architektúra

Informatikai architektúra

Gyár, gyártás tipikus folyamatok

Vállalati / szervezeti folyamatmenedzsment fogalma

Szervezeti architektúra, üzleti/szervezeti, folyamat, tevékenység, feladat (task), funkció, terület

„Y–CIM Model” (Scheer) „Vállalati Értéklánc”

Zachman modell, TOGAF

ARIS architektúra

Eseményvezérelt folyamatlánc

Egyéb modellezési megközelítések

Áttekintés bevezetés( Overview System-wide concepts)

Juli 15.

1.

Logisztika mint vállalati folyamat:

Gyártás logisztika

Szükséglettervezés, -kezelés

A gyártás logisztika főfolyamatai:

elsődleges szükséglet

Kapacitástervezés, allokáció,

beszerzés,

Adatmodell,

szükségletmátrix,

termék-felépülési gráf

Darabjegyzék, BOM

Logisztika

(Logistics)

Értékesítés és terítés (SD (Sales&Distribution))

Juli 15.

Raktár, készlet

Termelés/ Gyártás megrendelés

Készlet kezelés

Leltár

Juli 30

1.

Termelés/ Gyártás tervezés, idő, ütemezés és kapacitás tervezés

Gyártástervezés (PP, Production planning)

Juli 30

1.

Beszerzés és kiszállítás logisztikája (Procurement, supply chain)

Aug 15

1.

Üzleti számvitel, üzemi számvitel, vezetői számvitel (Financial, management accounting)

Kontrolling

Főkönyv,

Számlázás,

Számvitel, számlázás (Accounting)

Pénzügy és számvitel, könyvelés

(FI, CO, TR, (Financial Accounting), Controlling, Treasury)

Aug 15

Emberi erőforrás, személyzeti ügyek (),

Képzés, minősítés, bérezés

Személyzeti , emberi erőforrás kezelés (Human Resources)

Személyzeti ügyek (HR, Human resources)

Aug 30

Vállalatirányítási rendszerek,

Munkafolyamat (Workflow)

Ágazati specifikumok

Üzleti /szervezeti Folyamatok fogalma, munkafolyamat (workflow) leíró nyelvek, szabványok, BPM, BPEL

Aug 30

Architektúra megoldások

Üzleti/szervezeti folyamatok architektúrája

Információmenedzsment

Architektúra leíró módszerek:TOGAF

Szept 15

1.

Jelenlegi trendek ERP rendszerekben:

SOA

Web szolgáltatások (Web service)

Szept 15

1. táblázat

Az integrált előadás és gyakorlaton a vállalati információrendszerek olyan folyamatait tekintjük át, amelyekkel az SAP IDES rendszer használatát ismertető gyakorlathoz szükséges.

Az elméletben ismertetjük a munkafolyamatot, az (adatfeldolgozó) folyamatokat, adatokat. Elsősorban az informatikai, információfeldolgozási és adatmodellre vonatkozó vállalati, szervezeti fogalmakat ismerik meg.

Ha folyamat és adatmodellek elérhetők, a tervezett SAP /IDES gyakorlathoz és előadáshoz, akkor az elméleti részben a modellek bemutatása történik meg, a kapcsolódó fogalmak szervezetek bemutatása.

Az előadásbeli gyakorlaton a megismert vállalati, szervezeti területek ARIS modelljére támaszkodva valamilyen folyamatmodellező eszközzel, és valamelyik megismert módszertannal (o-O, struktúrált) mindenki elkészíti a tanult folyamatok és fogalmak modelljét (Eszköz lehet, ingyenes egyéni használatra esetelg ARIS maga, Adonis, vagy a Sybase PowerDesigner, MS Visio). Egyes eseményekre, fogalmakra az állapotváltozást visszatükröző módszerrel készítenek el tervet (állapotátmenet diagram, entitás élettörténet, eseményhatás diagram).

AzCASE eszközökben  taláhatók a következő szolgáltatások:

-  Objektum orientált modellezésre(UML)

- Rendszertervezés, adatmodellezés támogatása

- alkalmas standard modellezési nyelvek kezelésére (BPEL, BPML, BPMN, UML, OMT)

A referencia modell egyes területeit az alábbi módszertani eszközökkel dolgozzák fel a hallgatók. Használhatnak ( ha rendelkezésre áll) ARIS-t, más szoftver eszközöket, illetve papír ceruzát.

O-O technikák

Strukturált módszer

Használati eset (Use Case)

Adatfolyam modell

Osztálydiagram

Logikai adatmodell (Entitás-kapcsolat modell)

Tevékenység diagram (Activity diagram)

Rendszer szekvencia diagram (SSD)

Funkcióleírás, B/K struktúra

Állapot diagram (Statechart)

Entitás élettörténet, esemény-hatásdiagram

2. táblázat

A feladatokat egyénileg, illetve  egyeseket csoportosan is be lehet adni. Az alkalmazandó módszereket felváltva kell alkalmazni, hogy mindkét tervezési módszertant begyakorolják, lássák, előnyeiket, hátrányaikat „valós” feladatnál.

Ez mindenkinek beadandó feladatként le kell adni  feltétele a vizsgára bocsátásnak, a jegy megszerzésének.

A gyakorlaton végig mennek a SAP IDES részén, azért, hogy a használatot megismerjék.

3          Irodalomjegyzék

1. Homonnay Gábor , Alkalmazási rendszerek , 2003 , Műszaki Könyvkiadó
  2. Szerkesztette: Hetyei József: ERP rendszerek Magyarországon a 21. században, 2004, Computer Books, Budapest, , ISBN: 963 618 318 X
  3. Szerkesztő: Hetyei József: Pénzintézetek és állami intézmények információs rendszerei Magyarországon, Computer Books, Budapest, ISBN: 963 618 291 4