TÁJÉKOZTATÓ

    a programtervező informatikus BSc szak hallgatóinak szakdolgozatával
    és záróvizsgájával (államvizsgájával) kapcsolatos tudnivalókról

I. Az Informatikai Kar által gondozott szakok esetében minden szakon önálló záródolgozatot (szakdolgozatot) kell készíteni. (HKR 95.§ 3)

A szakdolgozat témáját, témavezetőjét a témát befogadó tanszék vezetője hagyja jóvá, az esetleges titkosság engedélyezésével együtt. (HKR 99.§) A témaválasztás és a záróvizsga (államvizsga) időpontja között 6 hónapnak kell eltelnie. (HKR 96§.4a) Tehát, aki 2013/14-es tanév 2. félévében kíván záróvizsgázni, annak a témáját most kell engedélyeztetni. A téma a Szakdolgozat-téma bejelentő lapon írható le, amelyet 2013. december 1-ig kell leadni Nagy Sára szakdolgozati referensnek.(Fogadóórák: http://people.inf.elte.hu/saci/NagySara.html ; 2.608-as szoba). Ezt a formanyomtatványt kell úgy kitölteni, hogy a téma leírása kb. 1 oldal legyen, és ennek alapján megítélhető legyen a megoldandó feladat nehézsége, bonyolultsága.

A témák a leadási határidőtől számított 1 hónapon belül kerülnek elbírálásra.

A témabejelentőt a témavezetővel is alá kell íratni. Témavezető külső szakember is lehet, de megfelelő szakirányú felsőfokú diplomával kell rendelkeznie.
A szakdolgozat témája az elfogadás után megváltoztatható, de ekkor a záróvizsgára legkorábban  a változtatástól számított 4 hónap elteltével kerülhet sor (HKR 96§.8a).

Témákat a http://szakdoli.inf.elte.hu/ címen lehet találni, illetve témát hozhat a hallgató saját maga is, ha talál hozzá megfelelő témavezetőt.

II. A szakdolgozat tartalma egy megadott programnak (megadott algoritmus alapján való) önálló elkészítése. Ha a feladat mérete indokolja, akkor több hallgató is készíthet egy dolgozatot, de ekkor a dolgozatban pontosan fel kell tüntetni, hogy a dolgozat melyik része melyik hallgató munkája.

A szakdolgozatnak a következő fő részekből kell állnia:
    1. Bevezetés.
    2. Felhasználói dokumentáció.
    3. Fejlesztési dokumentáció.

    4. A program forrásnyelvi listája, amely beadható elektronikus formában is.

A Felhasználói dokumentáció tartalmazza
    - a megoldott probléma rövid megfogalmazását,
    - a felhasznált módszerek rövid leírását,
    - a program használatához szükséges összes információt.

A Fejlesztési dokumentáció tartalmazza
    - a probléma részletes specifikációját,
    - a felhasznált módszerek részletes leírását, a használt fogalmak definícióját,
    - a program logikai és fizikai szerkezetének leírását (adatszerkezetek, adatbázisok, modulfelbontás),
    - a tesztelési tervet és a tesztelés eredményeit.

III. A szakdolgozatot a témavezető(k)nek véleményeznie kell. A vélemény a következő értékelési szempontok alapján készül:
1. A megoldott feladat programozási nehézsége. Mivel a módszer, az algoritmus előre adott, ezeknek a nehézsége, bonyolultsága az értékelésbe nem számítható bele.
2. A program minőségi jellemzői: áttekinthetőség, módosíthatóság, kiterjeszthetőség, a felhasználóhoz való alkalmazkodás, megbízhatóság, stb.
3. A Felhasználói dokumentáció használhatósága, milyen könnyen és gyorsan igazítja el a felhasználót a program használatában.
4. A Fejlesztői dokumentáció milyen mértékben segíti elő a programban való tájékozódást, a program továbbfejlesztését, karbantarthatóságát.
   A vizsgált szempontok a következők:

    - a dokumentáció felépítése,
    - a program szövegének áttekinthetősége,
    - a dokumentáció részeinek kapcsolata, összhangja (algoritmusok, modulok, programszerkezetek)
    - a tesztelés minőségi értékelése.
5. A hallgató munkájáról kialakult vélemény.

A belső témavezetőknek az itt elérhető bírálati lapot kell kitöltenie a megadott szempontrendszer alapján.

IV. A szakdolgozatra vonatkozó formai követelmények:

1. A szakdolgozatot bekötve kell benyújtani.
2. A szakdolgozat első oldalán fel kell tüntetni a szakdolgozat címét, szerzőjének nevét, tagozatát és szakát, a témavezető nevét, a beadás helyét és évét.
3. A dolgozat 2. lapja a Szakdolgozat-téma bejelentő.
4. A Bevezetés tartalmazzon a Szakdolgozat-téma bejelentő lapon kitűzött feladat teljesítésének mértékére vonatkozó információt.
5. A két dokumentáció a dolgozat két önálló fejezete legyen.
6. A dolgozatnak legyen Tartalomjegyzéke és a felhasznált irodalomról Irodalomjegyzéke.

Az így elkészített szakdolgozatot - mellékelve a témavezető véleményét - a témát befogadó tanszékre kell benyújtani nyári vizsgaidőszakban május 15-ig, téli vizsgaidőszakban december 15-ig.

V. A záróvizsgára vonatkozó követelmények:

1. A záróvizsgára bocsátás feltétele a szakdolgozat benyújtása.
2. Szakdolgozatként csak jól működő, letesztelt program és annak dokumentációja adható be.
3. A szakdolgozatot ötfokozatú minősítéssel kell elbírálni. Ha a szakdolgozat minősítése elégtelen, a hallgatónak új szakdolgozatot kell készítenie.
4. Az Országos Diákköri Konferencián fődíjat vagy első díjat nyert dolgozatot a dékán külön bírálat nélkül jeles minősítéssel elfogadhatja, amennyiben az megfelel a szakdolgozatokkal szemben támasztott követelményeknek (HKR 98.§ 7).
5. A záróvizsga két részből áll, egyrészt a dolgozatot kell megvédeni, azaz a programot kell bemutatni és válaszolni a bizottság programmal kapcsolatos kérdéseire. Másrészt a hallgatónak számot kell adnia arról, hogy rendelkezik a pálya műveléséhez szükséges szakmai ismeretekkel és készségekkel. Így az előzetesen közzétett záróvizsga tételekből záróvizsgáznia kell. 
6. A záróvizsga-időszak előtt 30 nappal a Tanulmányi Osztályon írásban be kell jelentenie a hallgatónak, hogy záróvizsgát kíván tenni.  (HKR ad 100.§ 6) A záróvizsga-időszak megegyezik a vizsgaidőszakkal. A vizsgaidőpontokra való tényleges bejelentkezés szintén a Tanulmányi Osztályon történik.

További információk az Informatikai Kar honlapján találhatók: http://www.inf.elte.hu/karunkrol/szervezet/dekanihivatal/to/szigorlat_nagyprogram_zarovizsga/Lapok/zarovizsga.aspx

 

Budapest, 2013. november 20.

 

Nagy Sára saci@inf.elte.hu