Ha az egér-kurzor ilyen:, akkor a szövegrész „kinyitható”; az aláhúzott szövegre kattintva annak leírását megjelenítheti! Egyéb pöttyözött szöveg súgást (hintet) tartalmaz.
E jobb oldali „kis ablakok” CTRL+R-rel újra láthatóvá tehető.
Ugrás ide:
A keretrendszerről
Használat
Olvasmányok
Házi feladatok
1. szemináriumi téma

Visual Studio – alapvető tudnivalók

A keretrendszerről

.NET & VS

Visual Studio = egy kezelő felület (IDE), amely lehetővé teszi, hogy forráskódot szerkesszünk, a fordítást vezérelhessük, nyomkövessük a futásra kész, lefordított kódot...
.NET = egy keretrendszer, amely lehetővé teszi, hogy számos programozási nyelven megírt programok egy azon rendszerben integrálódhassanak, egymással kommunikálhassanak, együttműködhessenek egy nagy rendszer keretein belül.

A fordítás egy köztes nyelvre (ún. MicroSoft Intermediate Language) történik, amelyet egy közös végrehajtó rendszer (ún. Common Language Runtime) futtat. Ez az ún. menedzselt kód, hiszen a CLR támogatása nélkül nem tud futni. A hagyományos fordítóprogramok ún. natív kódra fordulnak, amelyek figyelembe veszik a nyelven túl azt a processzort is, amelyen futni fog a kód.

A fordító már a forráskód begépelése közben is „résen” van, és igyekszik a lehető legkorábban jelezni a szintaktikus hibákat.
A futtatáskor indul a fordítás a MSIL-re, de nem igyekszik „teljességre”, csak éppen akkora szeletet fordít le egyszerre, amekkorát muszáj, persze ha egy kóddarab újra „képbe kerül”, akkor arról tudja, hogy már le van fordítva, így fölöslegesen nem fordít semmit.




Használat

Letöltés

Visual Studio 2017. A Community változat jól használható bárki számára. A laborokban található Enterprise-szal számunkra egyenértékű, de mint ELTE polgárnak ingyenesen letölthető ez is. (Persze némi adminisztratív bonyodalommal azért jár.)

Elindítás

A munkakörnyezet kialakítása

Nézzük meg ezt a kis animációt!

Ablakok

Ablaknév

Tartalma

Program
Program.cs*

A forráskód helye.
Figyelje meg, a fordító miként jelzi itt (is) permanensen a „véleményét” miközben gépeli a programját!
A bal oldali szürke csíkba kattintva lehet töréspontot (Breakpoint) elhelyezni. A mellette megjelenő fogaskeréknél finom beállításra is mód van.
(Ebben az ablakban jelenik meg időnként más szerkeszthető fájltartalom is. De eszébe ne jusson szerkeszteni! L. később!)

Toolbox

Az adott fajta projektnél kiválasztható eszközök.
Más pl. konzol alkalmazásnál, mint egy „formosnál” (=ablak-orientált/-középpontú/grafikus). Most (konzolos esetben) belehúzható egy-egy gyakorta használt kóddarab, amelyet aztán egy duplakattintással a forráskód ablakba, a kurzor maghatározta helyre lehet beilleszteni.
Próbálja ki: húzza bele pl. a Console.WriteLine-t, majd illessze onnan valahova a kódba! Fordítson, futtasson!

Output

A futó folyamatok (pl. fordító programé, a lefordított programunké...) üzenetei jelennek meg itt.

Solution Explorer

A megoldásának legfőbb (sok esetben számunkra nem túl sokatmondó nevű) komponenseit lehet kiválasztani. Nekünk most csak a Program.cs érdekes. Ide kattintva a belső tartományban annak a fájlnak a tartalma jelenik meg, amely az adott komponenst írja le. De figyelem! Itt sohase szerkesszen mást, mint a C# forráskódot!

Properties

Az adott fajta projektnél valamely objektum jellemzői.
Más pl. konzol alkalmazásnál, mint egy „formosnál”. Most kevés dolog állítható be vagy módosítható.
Válassza ki egérkattintással a Solution Explorer ablakban a Program.cs-t/Program-ot/Main-t és figyelje, mit lát ebben az ablakban!

Menük

A Code::Blocks után a legfontosabb menük könnyen megtalálhatók.




Olvasmányok

Érdemes átnézni az alábbi dokumentumokat:




Házi feladatok

Válaszoljon az alábbi kérdésekre:

  1. Mit jelent a JIT kifejezés?
  2. Mit tippel, az a tény, hogy egy a forráskód köztes kódra fordul JIT-módra, az hátrány vagy előny számunkra?
Szlávi Péter