Szimuláció vs. matematikai modellezés

Figyelemre méltó, ahogyan növekszik a program bonyolultsága a modell-világ idealizá­ciójának csökkenésével. Ugyanis a modellezés hagyományos, szintén univerzális eszköze: a matematika, csak lényeges bonyolódások árán tudja követni a modellel szembeni feltevéseink csökkentését, míg a programozás alapú nem. Jól ismert a populáció-genetika, következő, valóságot egyre jobban megközelítő modellsorozata. Legyenek a modell ob­jektumai a genetikai információt hordozó gének, amelyek a populáció egyedeit testesítik meg. A génekre ható erők jelentik a törvényszerűségeket, amiket egyre közelítünk a va­lóságoshoz. Így a modellcsalád tagjai a következő szabályokkal lesznek felvértezve (több témavonulattal):

Mutáció

Szelekció

Génáramlás

M1. egy-lokuszos, két-allélos, egyirányú mutáció

¯

Sz1. nemfüggetlen, fenotípusosan ható (pl. …)

¯

Á1. imigráció

¯

M2. egy-lokuszos, két-allélos, kétirányú mutáció

¯

Sz2. nemtől függő (nemi kromo­szómás) rátermettség, geno­típusosan ható (pl. … betegség)

¯

Á2. emigráció

¯

M3. egy-lokuszos, sok-allélos, kétirányú mutáció

Sz3. sok-lokuszos, additív tulajdonság (pl. magasság)

Á3. kétirányú migráció

Mindegyikhez társuló további kérdés: a vizsgált hatóerő folytonosan és változatlan jellem­zőkkel működik, vagy adott időnként, esetleg adott függvény szerint változva az időben. Biológiai szempontból további vizsgálandó: a genetikai sodródás, azaz a populáció geneti­kai elszegényedésének jelensége a központi hatóerő függvényében. És ami igazán érdekes­sé teszi: hogyan hatnak együttesen a populáció genotípusainak arányaira.

Könnyű belátni, hogy pl. a mutációs M1 modell matematikai vizsgálata esetén egy lineáris differenciálegyenlettel adható meg. (Némi gondolkozás árán a differenciálegyenlet megoldása helyett közvetlenül is megkaphatjuk a megoldásként szolgáló exponenciális függvény képletét.)

Feltételek, jelölések:

·         A, B a két allél

·         Kellően nagy méretű populáció

·         P(A®B)=m  generációnkénti átalakulás valószínűsége, és m(t)=konstans

·         DN=0, azaz a populáció mérete változatlan

Ekkor az állapotváltozás egyenlete:

Azaz az M1 modell megoldása az ún. kezdeti érték problémára vezet.

1. ábra: Egy irányú mutáció matematikai modellje (M1)

Az M2-M3 modellezése lineáris differenciálegyenlet-rendszer megoldását kívánja. Persze ha megelégszünk az egyensúlyi állapot meghatározásával, akkor egy egyenlet megoldása is célhoz vezet.

Feltételek, jelölések:

·         A, B a két allél

·         Kellően nagy méretű populáció

·         P(A®B)=m, P(B®A)=n  generációnkénti átalakulás valószínűsége, és m(t),n(t)=konstans

·         DN=0, azaz a populáció mérete változatlan

Ekkor az állapotváltozás egyenlete:

,  .

Az egyensúly feltétele:  

Bevezetve az össz-egyedszámra:  , kapjuk a megoldást  .

2. ábra: Két- irányú mutáció matematikai modellje (M2)

A modell kezelhetőségébe roppant nagy változás áll be, amint a populáció mérete kicsinyre csökken, vagy a rendszerre ható erők a modellparaméterek egyikét-másikát nem „konstans módon”, hanem valamilyen függvény szerint, pláne ha nem valamely „szép”, folytonos függvény által leírhatóan változtatja. A leszűkült populációs méret a sodródás jelenségét hozza be, s az eleddig elvárttól totálisan eltérő eredményre is vezethet. Ennek leírása már valószínűségszámítási eszközöket igényel. A mutációs nyomás modelljét lazítva az említett paraméterfüggvénnyel már csak az ún. születési-halálozási folyamatok (a sztochasztikus folyamatok egyik speciális folyamatának az) eszköztárával formalizálhatjuk. A paramé­terfüggvények kezelhetőségét növelendő, generációs lépésközönként téve változóvá (azaz az értelmezési tartományát N-né „barátságosítva”) jutunk el a Markov-láncokhoz, egy újabb matematikai formalizmushoz.

Ha az előbb említett matematikai modellek mellé tettük volna a szimulációs program lé­nyegi magját, akkor megállapíthattuk volna:

1.      az első programmag némileg hosszabb, hiszen itt kell az alapokat felépíteni,

2.      a továbbiak bonyolódása azonban minimális, még az összeépítésre is egyfajta linearitás jellemző.