TEMATIKA

A ”Számítógép-hálózatok” c. tárgy oktatásához

I. Számítógép-hálózat fogalma, hálózati architektúrák.

1. Számítógép-hálózat rekurzív meghatározása.

- Számítógép-hálózatok kialakítása közvetlen linkekből.

- Általános célú hálózatok kialakítása.

- A teljesítmény és a hatékonyság kérdései.

2. Hálózati architektúrák hierarchikus felépítése.

- Rétegek, rétegfunkciók.

- Rétegprotokollok, interfészprotokollok.

- Rétegelt architektúra működési modellje.

3. A nemzetközi szabvány hálózati architektúrája (OSI ISO Ref. Model).

4. TCP/IP architektúra.

II. Közvetlen kapcsolt hálózatok

1. Fizikailag összekapcsolt hosztok.

- Hardver építő elemek. Csúcsok kapcsolatok.

- Kódolási technikák. Keretképzés, hibajelzés. Megbízható átvitel, csúszó

ablakos protokoll.

2. Fizikai hálózati szabványok.

- Ethernet hálózat.

- Gyűrű topológiájú hálózatok. FDDI.

- Vezeték nélküli hálózatok.

- Hálózati adapterek és meghajtó programok.

III. Csomagkapcsolás

1. Kapcsolás és továbbítás.

- Datagramok.

- Vonali kapcsolás.

2. Hidak és kapcsolók.

- Kiterjessztett lokális hálózatok.

- Feszítő fák, csomagszórás (broadcast) és multicast továbbítás

- ATM.

IV. Lokális hálózatok összekapcsolása a TCP/IP architektúra szerint.

1. A TCP/IP architektúra hálózati (internet) rétegének protkollja (Internet Protocol - IP), szolgáltatásai és kezelése.

- IP címek és a DNS.

- A forgalomirányítás (routing) és protokolljai.

- A hálózatkezelés (network management) eszközei a UNIX környezetben.

Typeset by AMS-TEX

V. Vég-vég protokollok 1 A TCP/IP architektúra transzport rétege.

- A TCP és az UDP protokoll.

1. A socket interfész és programozása.

2. A TLI interfész és programozása.

3. JAVA eszközök a transzport interfész programozásához.

Budapest, 2004. december 15.

Tőke Pál s.k.