9. gyakorlat

Szövegek kezelése

Feladatok:

  1. A program olvasson be egy szöveget (mondatot), és írja ki, hogy az egyes magánhangzókból hány van a szövegben. Csak az angol ábécé betűire kell működnie, viszont kisbetű/nagybetű mindegy legyen.
  2. Adja meg, hogy milyen jelek szerepeltek a szövegben. Kis és nagy betű most különbség, egy jel az egy karakternek felel meg (kettős betűk két jelnek számítanak).
  3. Olvasson be egy második szöveget is, abból is gyűjtse ki az előforduló jeleket, majd adja meg azokat a jeleket, amelyek mindkét szövegben előfordulnak.
  4. Az elsőként beolvasott, és kisbetűsre alakított szövegben keressen kettős mássalhangzót, ha talált, írja ki, hogy melyik pozíción találta.
    Kettős mássalhangzók: cs, dz, gy, ly, ny, sz, ty, zs.

Hasznos karakteren értelmezett függvények:

Szöveg: karakterekből álló tömbként értelmezhető. Az "sz" szöveg betűi: sz[0] .. sz[sz.size()-1] vagy sz[sz.length()-1]
Hasznos szövegek kezelésére alkalmas függvények:

Szöveg típus (5. előadás)

szöveg típos 1szöveg típus 2

1. feladat (Számlálás)

A belső ciklust helyettesítjük egy olyan függvénnyel, amely eldönti, hogy az első paraméterében kapott karakterekből álló tömbben előfordul-e a harmadik paraméterben kapott karakter. A függvény második paramétere, a tömb elemeinek számát adja meg. Visszatérési értéke ha megtalálta "c" karaktert a "t" tömbben, akkor az az index ahol megtalálta, és -1, ha nem találta meg a karaktert a tömbben.

2. feladat (Unió)

Unió programozási tétel

3. feladat (Metszet)

Metszet programozási tétel

A félkész projekt: maganhangzok.zip

A félkész projekt esti tagozaton: felkesz_esti.zip

A megoldás: maganhangzok_kesz.zip