fstab(5)


NÉV

fstab - információt ad a fájlrendszerekrôl

HASZNÁLAT

#include <fstab.h>

LEÍRÁS

Az fstab fájl különbözô fájlrendszerekrôl tartalmaz információkat. Az fstab fájlt csak programok olvassák és nem írhatják; a rendszeradminisztrátor feladata megfelelôen létrehozni és karbantartani ezt a fájlt. Egy-egy fájlrendszer információi külön sorban vannak; az egy-egy információt tartalmazó mezôket tabulátor vagy szóközök választják el. Fontos az információk sorrendje egy soron belül, mivel az fsck (8), mount (8), és umount (8) parancsok az fstab fájlon szekvenciálisan végzik el a teendôiket.
Az elsô mezô, ( fs_spec ), leírja a csatolandó speciális eszközt vagy távoli fájlrendszert.
A második mezô, ( fs_file ), leírja a fájlrendszer csatolási pontját. Swap partíció esetén ezt a mezôt ``none``-nak kell megadni.
A harmadik mezô, ( fs_vfstype ), leírja a fájlrendszer típusát. A rendszer alapértelmezésben három fájlrendszer típust támogat:

minix
helyi fájlrendszer, ami 14 vagy 30 hosszú fájlnevek használatát támogatja.

ext
helyi fájlrendszer hosszabb fájlnevekkel és nagyobb inode-okkal. Ez a fájlrendszer helyettesíthetô az ext2 fájlrendszerrel.

ext2
helyi fájlrendszer hosszabb fájlnevekkel, nagyobb inode-okkal és számos egyéb tulajdonsággal.

xiafs
helyi fájlrendszer hosszabb fájlnevekkel, nagyobb inode-okkal és számos egyéb tulajdonsággal.

msdos
helyi fájlrendszer MS-DOS partíciókhoz.

hpfs
helyi fájlrendszer HPFS partíciókhoz.

iso9660
helyi fájlrendszer CD-ROM használatához.

nfs
fájlrendszer távoli rendszerek csatolásához.

swap
lemezpartíció használata swap-eléshez.

Ha vfs_fstype nincs megadva, akkor azt a bejegyzést figyelmen kívül hagyja. Ezáltal a használatlan lemezpartíciók is láthatóak.
A negyedik mezô ( fs_mntops ), a f jlrendszerhez kapcsolódó csatolási opciókat írja le.
Az opciók vesszôvel vannak elválasztva. A listának legalább tartalmaznia kell a csatolás típusát és néhány a fájlrendszernek megfelelô opciót. Non-nfs fájlrendszer rendelkezésre álló opcióit lásd a mount (8) dokumentációjában. Az összes nfs-specifikus opció az nfs (5) dokumentációjában nézhetô meg.
Az ötödik mezô ( fs_freq ), a dump (8) lehetôséggel rendelkezô fájlrendszereknél használatos annak meghatározására, hogy a fájlrendszerhez szükséges-e dump. Ha az ötödik mezô nem létezik, nulla értékkel helyettesíti és a dump feltételezi, hogy a fájlrendszerhez nem szükséges dump.
A hatodik mezô ( fs_passno ), meghatározza az fsck (8) programnak, hogy boot-oláskor milyen sorrendben végezze el a fájlrendszerek ellenôrzését. Annak a fájlrendszernek, amelyrôl a rendszer boot-ol az fs_passno mezôjében 1-nek kell szerepelnie, a többi fájlrendszernél pedig 2-nek. Egy lemezen lévô fájlrendszereket szekvenciálisan ellenôrzi, de a különbözô diszkeken lévôket egyidejûleg, felhasználva a hardver párhuzamos elérhetôségét. Ha a hatodik mezô nem létezik (nullával helyettesíti) vagy nulla az értéke, akkor az fsck feltételezi, hogy a fájlrendszert nem szükséges ellenôrizni.
Az fstab rekordjainak elolvasására a getmntent (3) rutin használható.

FÁJLOK

/etc/fstab Az fstab fájl a /etc könyvtárban található meg.

ISMERT HIBÁK

A mount (8) dokumentációja sokkal korszerûbb, mint az fstab által adott információk.

LÁSD MÉG

getmntent (3), mount (8), swapon (8), nfs (5)

TÖRTÉNET

Az fstab fájl formátuma a 4.0-ás BSD unixban jelent meg elôször.

Fordította: Varga Tamásvargata@valerie.inf.elte.hu