Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Informatika oktatása / Szoftverválasztás /4. Operációs rendszerek felhasználói felületei

Szoftverválasztás

4. Operációs rendszerek felhasználói felületei

A mai számítógépeken egyeduralkodóvá lett grafikus operációs rendszerek használata közben már korán sem nyilvánvalók a rendszer alapját jelentő funkciók, amelyek nélkül a leggyakrabban használt szoftver (hardver!) komponensek működésképtelenek lennének. E mellett – pedagógiai elvekre gondolva – a történeti hűség is megkívánja, hogy szóba kerüljenek a rendszer mélylélektani mozgató rugói.

Az elkövetkezőkben azon felületekkel foglalkozunk, amelyek a leghűbben tükrözik az operációs rendszer alapvető funkcióit, amelyeken keresztül a legközvetlenebb módon lehet e funkciókat érzékelni, befolyásolni. Ezek a „felületek”, amelyek akár maguk nem is kifejezetten részei az OR-nek, bepillantást engednek az alapokba, sőt az OR-fejlődés jellegzetes relikviái.

A téma feldolgozását kérdéseken keresztül végezzük, amint az alfejezetek címeiből kiderül.

4.1. Bevezető kérdések

4.1.1. Miért jók az iskolákban a számítógépek?

Felhasználói ismeretek:

Egy eszköz a sok közül a megértés szolgálatában: hogy hatékonyabbá tegye az egyes tantárgyak elsajátítását.

Egy mintaeszköz: hogy bemutassa a hétköznapok számítógép-alkalmazásait, és ehhez kellő rutint biztosítson a tanulóknak.

Felhasználói és – amennyiben programozás, annyiban – fejlesztői ismeretek.

Alanya az informatikának: hogy bemutassa a számítógépet saját maga kedvéért, és megértesse, ami benne vagy körülötte van, ezek miért vannak és hogyan működnek.

4.1.2. Mit értsünk ’operációs rendszer felület’ alatt?

Operációs rendszer felülete az a „látvány és kezelőkészlet” (eszköz és módszer), amelyen keresztül a felhasználó kihasználhatja az operációs rendszer hagyományos szolgáltatásait.

E szolgáltatások: fájlok kezeléséhez (tulajdonságainak megmutatása, módosítása; törlése; áthelyezése, másolása), könyvtárrendszer kezeléséhez (lásd az előbbi felsorolást), berendezések kezeléséhez (tulajdonságainak megmutatása, módosítása), rendszerállapot kezeléséhez (rendszerfájlok, rendszer-adatbázisok tartalmának megmutatása és módosítása)...

4.1.3. Miért érdekes az oktatásban használt számítógépek programfelületének milyensége?

Mert

4.1.4. Milyen felületkategóriákat különböztessünk meg?

A „csupasz” operációs rendszer szolgáltatta felület a legelső kategória. Ez az, amit az aktuális parancs-processzor parancs-sorosan nyújt a DOS, a UNIX, a VMS, a MacOS ... esetén. Azaz a manapság általánosan elterjedt „ablakszervezésű” operációs rendszerek parancs- vagy terminál-ablaka nyújtotta lehetőségekre gondolunk.

Megjegyzés

A továbbiakban a rövidség kedvéért DOS-t írunk, bár általánosságban a „parancssoros operációs rendszerekre” gondolunk.

A következő kategória az operációs rendszerek „fél-grafikus” kiterjesztései alkotják. Mi az, hogy fél-grafikus kiterjesztés? Ez alatt azt a „kezelői felszínt” szolgáltató szoftvert értjük, amely elsősorban a fájlrendszer barátságosabb kezelésére teremtetett. A következő jól ismert prog-ramokra gondoljunk: Windows esetén – Norton Commander, Far, Volkov ~, Windows ~, Total ~, Unreal ~,WinSCP; Linux esetén – Midnight~ , Gnome ~, WinSCP ; MacOS esetén – ForkLift , . ...; VMS esetén – VTfm .

A harmadik kategória a mára uralkodóvá vált grafikus, ablakszervezésű felület, a GUI. Ennek nevezetes szolgáltatói a népszerű operációs rendszerek: Windows; MacOS; XWindow..., illetve azon komponensei, amelyeken keresztül manipulálhatunk a fájlrendszerben: Intéző, Sajátgép / Saját mappa; Finder, ...

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült