Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Informatika oktatása / Mi az informatika szakmódszertan? /5. Informatikai tantárgy-pedagógia

Mi az informatika szakmódszertan?

5. Informatikai tantárgy-pedagógia

Az informatika tantárgy sok speciális pedagógiai problémával szembesíti a tanárt. Ezek a problémák a tantárgy jellegéből, illetve a tantárgy tanításának módszereiből, a számítógép terem használatának lehetőségeiből következnek.

A. Nevelési elvek az informatika órán

Az informatikaórán alkalmazható nevelési elvek mások, mint a „klasszikus” órákon. Az informatikaórán folytatott munka természete miatt nem lehet olyan fegyelmet, rendet tartani, mint a papírhoz, ceruzához kötődő órákon. A pedagógus dolga is nehezebb: egyrészt meg kell próbálni „munkaképes” körülményt fenntartani, másrészt állandóan „kielégíteni” az egyes tanulók igényeit (rossz a gépem, nem fut a programom stb.).

A független „értékelő”, azaz a számítógép szerepe: nevelhet-e rendre, kitartásra, módszeres gondolkodásra?

Vissza a tartalomjegyzékhez

B. Szocializációs szerep

Vissza a tartalomjegyzékhez

C. Kommunikáció

Az informatika használata és a kommunikációs „illemszabályok”: sms, levelezés, levelezőlisták, fórumok, chat, ...

Van-e a kommunikációnak nevelő szerepe? Érdekes jelenség figyelhető meg egy ideje az online, stratégiai játékok világában. Ezekkel jelentős számú felnőtt is játszik a diákok mellett. Mivel a játékban csapatokba kell szerveződni, a felnőtt játékosok komoly viselkedésbeli tanácsokkal, sőt előírásokkal látják el a fiatalabbakat: kommunikációról, felelősségvállalásról, stratégiáról, tervezésről, a szóbeli egyezségek megtartásáról, azaz nagyon sok, a valós világban fontos dologról.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült