Az alábbiakban néhány a leckében gyakorta használt fogalmat foglalunk össze. Ehhez ajánljuk az irodalomjegyzékben előforduló könyvek mellé a következő hasznos internetes forrásokat:
Gén:
Az öröklődés elemi egysége, amely az egyed egy tulajdonságát határozza meg. A DNS egy szakaszán lokalizálódik.
Lokusz:
Egy gén által a kromoszómán elfoglalt hely.
Allél:
A gén (a DNS adott lokuszán előforduló) egyik lehetséges megvalósulása.
Pánmixia, pánmiktikus populáció:
A párválasztás teljesen véletlenszerűen történik.
Meiozis, meiotikus irányítottság, meiotikus sodródás:
A meiózis számfelező sejtosztódás, amely az ivarsejtek képződésében játszik szerepet. Irányítottságról, sodródásról beszélünk, amikor az ivarsejt termelés egyenlőtlen.
Gaméta:
Ivarsejt.
Mutáció:
A mutáció az örökítő anyag megváltozása, amelynek során új genetikai tulajdonság keletkezik.
Szelekció:
A szelekció olyan evolúciós folyamat, mely során a reprodukcióra képes élőlények nemzedékeinek váltakozásával bizonyos tényezők hatására egyes öröklődő tulajdonságok előfordulásának arány megváltozik.
Ebben a függelékben röviden leírjuk azon fogalmakat, amelyeket valamelyik korábbi szimulációs leckékben már részletesebben ismertettünk, s ebben a füzetben csak hivatkozni szeretnénk rájuk.
Diszkrét keretmodell: A valós rendszerben az események párhuzamosan mennek végbe, a modellben ugyanezt készítjük el, így egy időegység alatt a modell valamennyi objektumával történhet valami. Ennek következtében a modell ideje egyszerűen megfeleltethető a valós időnek. (Más néven generációs keretmodellnek is hívtuk.)
Exponenciális növekedés: Ha egy populáció létszámának változása a létszámmal arányos és a növekedést semmilyen tényező nem akadályozza, akkor a létszámot exponenciális függvény írja le.
Folytonos keretmodell: A valós rendszerben az események párhuzamosan mennek végbe, a modellben viszont egy időegység alatt csak egyetlen esemény játszódhat le. Így a párhuzamosságot – véletlen – egymásutánisággá alakítjuk. Ez azt is jelenti, hogy a modell ideje független lesz a valós időtől.
Indikátorváltozó: Olyan valószínűségi változó, amelynek értéke egy, ha az adott esemény bekövetkezik, és nulla, ha nem.
Logisztikus növekedés: Olyan exponenciális növekedés, amelyben a létszámot korlátozzuk, azaz a növekedési tényező a létszám növekedésével csökken.
Normális eloszlás: Független, azonos eloszlású valószínűségi változók összege normális eloszlást követ, ha a tagok száma minden határon túl növekszik.
Poisson eloszlás: Poisson eloszlásról beszélünk, ha a vizsgált folyamat stacionárius (időben eltolható), utóhatásmentes (nem függ a múlttól) és ritka (egyszerre egynél többszöri bekövetkezése elhanyagolható).
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében. (ISBN 978-963-284-631-6) |
A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült