Tananyag megnyitása új ablakbanVissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (nem elérhető funkció)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Modellezés és szimuláció

Szerző

Daiki Tennó, Siegler Gábor, Szlávi Péter, Zsakó László

Vissza a tartalomjegyzékhez

A modul célja és tartalma

Ebben a tananyag számítógépes szimulációval foglalkozunk. Ennek érdekében áttekintjük a szimulációs megismerés folyamatát, a szimulációs programok szerkezetét, típusaikat. Ezután szimulációs programok felépítésével, az ún. keretmodellekkel foglalkozunk. Definiáljuk az elemi modelleket, szerepüket a szimuláció megalapozásában és megértésében. Elemi növekedési modellek kapcsán ismertetjük a korlátlan és korlátozott növekedési modelleket. Foglalkozunk a síkbeli modellek gyorsítási lehetőségeivel, a sejtautomata elvű modellekkel. Szimulációs modelleket alkotunk különböző természettudományokban (fizika, kémia, biológia). Fizikai modellek között foglalkozunk síkbeli gáz- és folyadékmodellekkel, felhőképződéssel. A kémiai modellek körében áttekintjük a reakciókinetikai modelleket és a mintázatképződési modelleket. A populációbiológia különböző területeivel foglalkozunk: populációdinamikával, demográfiával, ökológiával.

Vissza a tartalomjegyzékhez

A modul leckéi, a megértéshez szükséges előismeretek

Leckék

  1. A szimuláció módszertana
  2. Szimulációs modellek a fizikában
  3. Szimulációs modellek a kémiában
  4. Szimulációs modellek a biológiában

Előismeretek

Vissza a tartalomjegyzékhez

A modul irodalomjegyzéke

Kötelező irodalom

Vissza a tartalomjegyzékhez

Kulcsszavak

Számítógépi szimuláció, modellezés

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag következő oldalára (V)
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében.
(ISBN 978-963-284-631-6)

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült