Logika és számításelmélet

 

Az gyakorlati jegy követelményei:

·         A félév során két zh-t kell írni. Az elsőt a logika részből a másodikat számításelméletből. A gyakorlati jegy szükséges feltétele, hogy minkét zh-n a pontszámok 40%-át elérje a hallgató. Ez esetben a gyakjegy az alábbi százalékok ((elért összpontszám / maximális összpontszám) * 100) szerint adódik:

o    0%-39%: elégtelen

o    40%-54%: elégséges

o    55%-69%: közepes

o    70%-84%: jó

o    85%-100%: jeles.

·         A zh-k helye, időpontja: A gyakorlat helyén, logikából a 7-ik gyakorlaton, számításelméletből az utolsó gyakorlaton

·         Lehetőség lesz pótzh-ra, melynek ideje és helye: december 22. 14:00, 2.712 terem

A pótzh-n a gyengébben sikerült zh javítható. Ha egyik zh-n sem érte el a minimális 40%-ot, akkor egy összevont zh megírására kerülhet csak sor, ahol a legjobb jegy közepes

·         Elégtelen gyakorlati jegy esetén lehetőség van gyakUV-ra, aminek helye és ideje: 2017. január 10. 9:00, Északi 0.65 Than Károly terem.

·         Gyakorló feladatok a zhk-hoz (esetenként a megszokottól eltérő formalizmussal) és korábbi zh-k itt találhatók: peldak.

·         További feladatok megoldásokkal itt (szerző: Lengyel Zoltán, Debreceni Egyetem) SAJNOS ez a link megszűnt, de rá lehet keresni cím alapján...

 

A vizsga menete:

A vizsga írásbeli vizsga lesz, mely áll egy beugró és egy tételkidolgozós részből. A második rész javitáskor történő figyelembevételének feltétele a sikeres beugró rész. A vizsgalap természetesen a két tárgy (logika és számításelmélet) alapján is meg lesz osztva.

A vizsgán a számításelmélethez kapcsolódó kérdésekhez az előadáson elhangzott ismeretek nyújtanak alapot. Ami az előadáson elhangzik az nagyrészt (de azért nem teljes mértékben) megtalálható ebben a jegyzetben. Itt találhatók a 2016 őszi előadásfóliák.

Felmentés:

Akinek logikából vagy számításelméletből már van gyakorlati / vizsgajegye az a megfelelő számonkérés alól felmentést kaphat, ha ezt a szorgalmi időszak második hetének a végéig jelzi az oktatónak. Továbbá, felmentést kaphatnak azok a (régi) tanár szakos hallgatók, akik tantervében nem szerepel a Logika tárgy.

Figyelem, a hallgató felelőssége, hogy az oktatónál hivatalos dokumentummal igazolja a felmentésre való jogosultságot! Ez praktikusan történhet a jegybeíratáskor, amivel viszont nem ajánlatos sokáig várni, nehogy az ETR-be rossz jegy kerüljön be. Igazolás hiányában ugyanis az oktató mindenkiről feltételezheti, hogy az illetőnek az összes zh-t illetve a teljes vizsgát meg kellett volna írnia.

Akinek az ETR-es névsorban a neve mellett az szerepel, hogy  informatikatanári (nappali, kredites, 2003) annak nem kell igazolni a felmentést.

Aki a gyakorlat alól kap felmentést annak a megfelelő zh-t nem kell megírni, a gyakorlati jegy a másik zh eredménye alapján kerül meghatározásra. Aki a vizsga alól kap felmentést, annak a vizsgán a 10 kérdésből csak azokat kell megoldani, amiből nincs felmentés. Ezután a szóbeli vizsga annál az oktatónál folytatódik, amelyik tárgyból nincs felmentés.

Ajánlott irodalom (a számításelmélet részhez):

C. H. Papadimitriou: Számítási Bonyolultság, 1999.

Demetrovics János, Jordan Denev, Anton Pavlov: A számítástudomány matematikai alapjai, Tankönyvkiadó, Budapest, 1985.

Michael Sipser: Introduction to the Theory of Computation, 2012 (harmadik kiadás)