Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Informatika oktatása / Számonkérési fajták informatikából /3. Számonkérés informatika érettségin

Számonkérési fajták informatikából

3. Számonkérés informatika érettségin

Az informatika érettséginél figyelembe kellett venni, hogy az informatika erősen gyakorlat-orientált tárgy, így a vizsga jelentős részét a gyakorlati vizsgaként, számítógépen kell lebonyolítani. Ugyancsak fontos szempont, hogy a tanulók szóbeli kifejezőkészségét is fontos az érettségin számon kérni, emiatt a vizsga egyik része szóbeli lett. [É]

Az informatika közép- és emelt szinten is gyakorlati és szóbeli részből áll. Középszinten a gyakorlati vizsga 180, emelt szinten pedig 240 perc. Mindkét szinten van szóbeli vizsga, mely legfeljebb 40 perces felkészülési idő után legfeljebb 15-20 percig tarthat. A gyakorlati vizsgán mindkét szinten 120, a szóbelin pedig 30 pont szerezhető. (Mind az időtartam, mind a pontozási arány hasonló a matematika érettségi követelményekhez.)

A középszintű vizsga témái a szóbeli vizsgán:

A középszintű vizsga témái a gyakorlati vizsgán:

Az emelt szintű vizsga további témái a gyakorlati vizsgán:

Mindkét szinten külön vannak választva a szóbeli és a gyakorlati vizsgán szereplő témakörök. Fel kell azonban hívni a figyelmet arra, hogy a gyakorlati vizsgán közvetve szükség van arra a tudásra (informatikai alapismeretek, hardver, szoftver, hálózati ismeretek), amit közvetlenül a szóbeli vizsga mér. (Nélkülük a gyakorlati feladatok megoldása alapvető nehézségekbe ütközik.)

A középszintű vizsga témakörei tehát megfelelnek az ECDL vizsgán számon kért témaköröknek, a szóbeli vizsga felel meg az ECDL írásbeli moduljának, a gyakorlati vizsga pedig az ECDL gyakorlati vizsgájának.

Az emelt szintű vizsga új területei egyértelműen az elmúlt évek informatika/programozás felvételi témaköreit tartalmazzák.

A szóbeli vizsga mindkét szinten adott számú tételből áll, melyek rögzítettek, s a fenti 4 témakörből származnak.

A gyakorlati vizsgán a felsorolt témakörökből kapnak számítógépen megoldandó feladatot a vizsgázók. A megoldandó feladatokat mindkét szinten egy egységes érettségi példatárban kell összegyűjteni, és a vizsgázók számára nyilvánosságra hozni.

A feladatok lehetnek országosan egységesek minden tanévben, de elképzelhető az is, hogy a középszintű érettségi feladatait a képző (és vizsgáztató) intézmény állítja az egységes érettségi példatár példáiból. (A helyi feladat-összeállítás működik az OKJ-s szakmai vizsgákon, illetve központi feladatbankra építve az ECDL vizsgákon is.)

Ötfajta gyakorlati vizsga képzelhető el:

Az ECDL kompatibilitás miatt el kell vetni azokat a változatokat, amelyekben egyes témakörök kihagyhatók, így az első három között kell dönteni. Az első változat problémája, hogy ha a nagy feladat megoldása nem sikerül valakinek (mert kevésbé ismert területről származik, vagy az adott eszköz kevésbé ismert eszközeinek alkalmazását követeli meg), akkor az érettségi eredménye a felkészültségének mértékénél sokkal rosszabb lehet. A második változat nincs összhangban a kétféle vizsga céljával, illetve a kerettanterv szerint oktatandó tananyag mennyiségével. Emiatt egyedül a harmadik változat jöhet szóba, az egyes vizsgaszinteken módosítva a témakörök arányát, de ez az aránymódosítás elsősorban a feladatok számában és nem a nehézségében jelentkezhet.

Így az egyes témakörök javasolt aránya a gyakorlati vizsgán az alábbi lehet:

Témakör

Időtartam
(perc)

Pont

Szövegszerkesztés

60

40

Táblázatkezelés

50

30

Adatbázis-kezelés

30

20

Információs hálózati szolgáltatások

20

15

Prezentáció és grafika

20

15

Ugyanez emelt szinten:

Témakör

Időtartam
(perc)

Pont

Szövegszerkesztés, prezentáció, grafika, információs hálózati szolgáltatások

45

25

Táblázatkezelés

30

15

Adatbázis-kezelés

75

35

Algoritmizálás, adatmodellezés

90

45

Ezek alapján mindkét vizsgafajta megfelel az ECDL vizsgának, reális, hogy jeles érdemjegyet kelljen elérni ahhoz, hogy a vizsgázó ECDL bizonyítványt is kapjon.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült