Ez a fogalom nem önmagáért van, hanem azért, hogy a mindennapokban előforduló intelligens eszközöket hatékonyan tudjuk használni.
A számítógépet (pontosabban fogalmazva az intelligens eszközt), mint berendezést (fizikai részegységeit együtt) nevezik hardvernek. A hagyományos számítógépek mélylélektani vonása: számjegyvezéreltség, azaz minden adata (és a program utasításai is) számjegyekkel van leírva. Azon számítógépeket hívják analóg számítógépeknek, amelyeknek áramkörei a mennyiségeket folytonos fizikai jelekként ábrázolják, illetve transzformálják.
Az eszközök felépítéséből, működéséből rendszerszintű ismeretekre van csak szükség, amelyek alapján válaszolhatunk a tanulók eszközökkel kapcsolatosan felvetődő kérdéseire (pl. hogyan működik az egér, bele szabad-e nézni a fényceruzába, mi a különbség a tintasugaras és a lézernyomtató között, ...).
Nagyon sok olyan élethelyzetbe kerülhetünk, amikor számítógéphez különböző hardver eszközöket kell csatlakoztatnunk (pl. fényképeket szeretnénk letölteni a digitális fényképezőgépünkről, elmentenénk a mobiltelefonunk telefonkönyvét a számítógépünkre, ...).
A rajzolás, írás, olvasás eszközeinek használata, informatikai játékok (pl. robot, teknőc, Lego konstrukciók, játékvasút) irányítása.
Használjuk az egér és a billentyűzet elemi lehetőségeit (egérmozgatás, kattintás, dupla kattintás; valamint alap billentyűk, speciális billentyűk, funkcióbillentyűk, ...).
A számítógép itt még nem elsősorban számító gép, azaz cél más intelligens eszközök – például iskolarobot – megismerése is.
Fogalmak:
Az alkalmazások körének valósághű megismerése igényelheti nyomtató, illetve szkenner használatát, adatok megőrzését számítógépen, adatok átvitelét segédeszközökkel, illetve hálózaton keresztül.
Fogalmak:
Itt már foglalkozni kell a számítógép felépítésével, részegységeinek funkciójával. Át kell tekinteni a Neumann-féle számítógép globális felépítését, működési elvét (ennek kapcsán érdemes kitérni Neumann János tevékenységének ismertetésére)!
Ebben a korcsoportban újabb adatbeviteli lehetőségek válnak szükségessé, foglalkozni kell a fényképezőgép, valamint a mobiltelefon és a számítógép kapcsolatával.
Fogalmak:
Ismerjék a számítógépeket tartalmazó rendszerek globális felépítésének elveit (mi kell gépek összekötéséhez, a külvilág jeleinek fogadásához: modemek, újabb perifériák számítógéphez kapcsolásához, ...)!
Foglalkozni kell a számítógéphez csatolható legújabb eszközökkel (pl. virtuális valóság eszközök), ezek használatával.
Fogalmak:
![]() ![]() |
![]() |
![]() |
A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült