Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Informatika oktatása / Az informatika kulcsfogalmai /K. Szoftver

Az informatika kulcsfogalmai

2. A kulcsfogalmak áttekintése

K. Szoftver

A számítógép működését szabályozó programok halmaza a szoftver. Ha bármely intelligens eszközt (számítógép, mobiltelefon, ...) használunk, akkor tulajdonképpen egy a rendszert működtető szoftvert (ún. operációs rendszert) használunk.

Ezen a rendszeren hasznos általában segédfunkciókat, valamint alkalmazásokat találunk (és esetleg szoftverfejlesztő eszközöket is).

A szoftvereszközöknek mára kialakult egy egymáshoz nagyon hasonló elrendezési, illetve kezelési rendszere, amely ismerete nélkül szinte lehetetlen ezek értelmes használata.

A szoftvereszközökhöz, valamint az Interneten található anyagokhoz szerzői-használati jogok kapcsolódnak, amivel szintén tisztában kell lenni.

1-4. évfolyam fejlesztési feladatai

Az operációs rendszerek, illetve alkalmazói programok felhasználói felületén megjelennek a menük (állandó, legördülő, kinyíló, felbukkanó), ikonok, a menükből választani kell tudni, nyomógombokat kell használni, be kell jelölni egyes funkciókat.

Az egyes alkalmazásoknak sok azonos jellegű funkciója van:új dokumentum létrehozása, betöltés, mentés, nyomtatás, ... Ezek nagy része már az ebben a korosztályban használatos alkalmazásokban is megjelenhet.

Fogalmak:

5-6. évfolyam fejlesztési feladatai

Ismerjék a környezetében levő hálózatok alapvető funkcióit (be- és kijelentkezés, programok indítása)!

Fontos megérteni, hogy az egyes dokumentumok különböző formátumokban tárolhatók, szükség lehet emiatt a más formátumban való kimentésre (pl. MP3-as lejátszóval lejátszhatunk-e MP4-es formátumú zenét?).

Az elkészült dokumentumaink nyomtatása is sokféleképpen történhet, valamint szükségünk lehet jó nyomtatási képek kialakítására.

Az interneten sok mindent találhatunk, de fontos tudni, hogy ezeket hogyan szabad felhasználnunk.

Fogalmak:

7-8. évfolyam fejlesztési feladatai

Ismerni kell az operációs rendszerek alapvető feladatait, a fájl-rendszerben (könyvtár struktúrában) alkalmazásokat, fájlokat kell keresni, elrendezni! Célszerű használni az operációs rendszer bizonyos segédprogramjait (tömörítők, víruskeresők,...).

Mivel az alkalmazásokban megjelenhetnek a többlapos dokumentumok, táblázatok, ..., ezért szükség lehet a többlapos dokumentumok nyomtatásával kapcsolatos fogalmakra.

Fogalmak:

9-10. évfolyam fejlesztési feladatai

Használja az operációs rendszer segédprogramjait (tömörítők, vírusirtók, állomány konverziós programok, ...). Érdemes tudni arról, hogy többféle operációs rendszer is létezik.

A szoftverek is termékek, amelyeknek van gyártójuk. Emiatt érdemes ismerni a szoftverek használatával kapcsolatos jogokat.

Érteni kell azt, hogy a számítógéppel való kommunikációt a fejlesztők egyre „emberibbé” alakítják (például az egyszerű súgó helyett virtuális környezetben „létező” virtuális emberrel, avatárral beszélgetünk – nem véletlen, hogy ezen eszközök többsége először a számítógépes játékokban jelenik meg).

Fogalmak:

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült