Képzés: Programtervező Informatikus MSc, Térinformatika blokk
Tárgykód: IPM-08irTFE
Célkitűzés:
A kurzus célja betekintés a távérzékelt felvételek (műholdképek, légifotók, ...) felhasználásának és feldolgozásainak módjaiba kezdve a fizikai és technikai alapoktól, a digitális képelemzés módszerein és eljárásain át a távérzékelt felvételek speciális felhasználási területeiig. Az elmélet mellett alkalmazási példák is bemutatásra kerülnek.
Az előadás keretében a hallgatók a szükséges elméleti ismereteket sajátíthatják el, beleértve a módszerek matematikai hátterét, míg a gyakorlat keretében a módszerek és algoritmusok implementálásáról szerezhetnek ismereteket, kedve az egyszerű képelemzéstől a felvételek tematikus osztályozásáig. A példaalkalmazások .NET keretrendszerben kerülnek bemutatásra.
Szükséges előismeretek:
- Térinformatikai alapismeretek, térképek, vetületi rendszerek.
- Objektumorientált és eseményvezérelt programozás, modellezés (UML).
- C# programozási nyelv és a .NET keretrendszer alapismeretek.
Előadás tematika:
1) Bevezetés.
2) A távérzékelés fizikai alapjai.
3) A távérzékelés technikai alapjai, űrfelvétel típusok.
4) Űrfelvételek és felvételező rendszerek.
5) Felvételek előfeldolgozása.
6) Képelemzési feladatok és elemi megoldások.
7) A felvétel kiértékelés folyamata és lépései.
8) Szemgentálás és klaszterezés, tematikus osztályozás.
9) A felvétel kiértékelés matematikai leírása.
10) A tárvérzékelés alkalmazásai.
Számonkérés:
A hallgatók a tárgyból vizsgajegyet, valamint gyakorlati jegyet szerezhetnek. A gyakorlati jegy gyenge előfeltétele a vizsgajegynek.
- A vizsgajegyet a hallgatók szóbeli vizsga keretében szerezhetik meg, az előadás elméleti anyagából a kiadott tételjegyzék alapján.
- A gyakorlaton a hallgatók egy távérzékelési szoftverfejlesztési projektet valósítanak meg, amelyekhez néhányfős fejlesztőcsapatokba tömörülnek. A projektet a felév során folyamatosan, aktívan kell vezetni (verziókövetés mellett), és a részeredményeket a félév során prezentálni.
Értékelés:
A gyakorlati jegy előfeltétele a projektben való aktív részvétel, vagyis a feladatok legalább elégséges szintű, határidőre történő elvégzése. Az értékelés a hallgató teljes féléves, a projektben folytatott tevékenysége, valamint a teljes projekt eredményessége alapján egyénileg kerül megállapításra a félév végén.
A gyakorlati jegy előfeltétele a vizsgajegynek.