Giachetta Roberto honlapja
Hírek Oktatás Kutatás
 
ELTE IK
 › Szoftvertechnológia
 › Eseményvezérelt alkalmazások
   fejlesztése I
 › Eseményvezérelt alkalmazások
   fejlesztése II
 › Webes alkalmazások fejlesztése
 › Komponens alapú
   szoftverfejlesztés
 › Szoftverfejlesztés a gyakorlatban
 › Algoritmusok alkalmazásai labor
 › Térinformatikai és távérzékelési
   alkalmazások fejlesztése
ELTE TTK
 › Alkalmazott modul: Programozás
ELTE IK TTAF
 

Tudományos projekt megvalósítása

 

A feladat egy tudományos publikációban bemutatott megoldás tanulmányozása, elemzése, és megvalósítása tetszőleges programozási környezetben, két lépésben:

  • A feladat bemutató prezentációja (kb. 15 perc), amely ismerteti a kutatás tárgyát a publikáció alapján, valamint a megvalósítás tervét, a lehetőségeket, illetve korlátokat.
  • A megvalósítás bemutatása (kb. 15 perc), a kapott eredmények összevetése a publikációban ismertetekkel.

Az alábbi listában találhatóak javaslatok, de egyeztetést követően további térinformatikai publikációk is választhatóak.

 

 

 

 

 

 

Alkalmazási projekt megvalósítása

 

A feladat egy alkalmazás jellegű térinformaitikai szoftver megvalósítása legfeljebb 3 fős csapatok számára.

A projektet megfelelő szoftvertechnológiai támogatást kell biztosítani, egy projektvezető eszköz segítségével vezetni (pl.: Trac, Redmine, Google Code, CodePlex, ...) a feladatok és tevékenységek vezetése mellett (issue tracking), a kódot verziókövetéssel kell ellátni (pl. Git, SVN, ...), a tesztelés során egységteszteket kell használni.
A fejlesztési folyamatot 3 lépcsőre kell bontani, és mindegyikben előre meghatározni az architektúrát, valamint a komponensek közötti interfészeket.

Az alábbi listában találhatóak javaslatok, de egyeztetést követően további térinformatikai projektek is választhatóak.

 

  • Tranzit tábla alapú útvonaltervezés: A feladat egy olyan alkalmazás megvalósítása, amely alkalmas legrövidebb autós út keresésére két tetszőleges térképi pont között. Az alkalmazásnak ehhez előzetesen elő kell állítania egy tranzit útvonal táblát, amely tartalmazza a fontos csomópontok közötti egzakt legjobb útvonalakat. Ezt követően minden útvonaltervhez felhasználja a tranzit táblát oly módon, hogy a heurisztikus algoritmussal a megadott kezdő és végpontokat a tranzit tábla legközelebbi pontjához navigálja, majd onnantól az előzetesen eltárolt útvonalat adja vissza.

 

  • Nyomkövetés alapú fotó böngésző: A cél egy olyan mobil alkalmazás megvalósítása, amely lehetőséget ad GPS koordinátákkal ellátott fényképek készítésére, címkézésére (vagy kategóriákba sorolására), és azok tárolására. Az alkalmazásból lehet a tárolt képeket böngészni, keresni címke (vagy kategória), illetve térbeli pozíció (kezdőpont és sugár, vagy terület kijelölés) alapján.
     
  • Futás teljesítmény mérő: A feladat egy olyan mobil alkalmazás megvalósítása, amely asszisztál futás során (figyelmeztetés időtartamra, alacsony sebességre, megállásra, ...), illetve lehetővé teszi a teljesítmény utólagos megtekintését (átlagsebesség, vertikális változások, útvonal térképes alapon, ...).
     
  • GPS műholdak nyomkövetése: A feladat egy olyan grafikus felületű alkalmazás elkészítése, amely 3 dimenziós modellen keresztül képes valós időben megjeleníteni a GPS műholdak mozgását szabványos MNEA formátumú adatok feldolgozásával.
     
  • Automatikus georeferáló alkalmazás: A feladat egy olyan alkalmazás fejlesztése, amely alkalmas mintaillesztés segítségével műholdfelvételek automatikus georeferálására, azaz a felhasználónak a georeferálás folyamatába nem kell beleavatkoznia. Ehhez az alkalmazásnak egy referált felvételből mintákat kell kiválasztania, majd ezeket illesztenie a refereálandó felvételhez. Az így kialakított kontrollpontok mentén polinomiális transzformációt kell végeznie.
     
  • Területi támogatás ellenőrzése: A feladat egy olyan alkalmazás készítése, amely alkalmas terület alapú támogatások ellenőrzésére. Adott egy régióra egy évben egymást követő hat felvétel, valamint egy referenciaterület, amely bizonyos területekre megadja, hogy a helyszíni vizsgálat milyen növényt talált az adott területen. Adott továbbá egy igényfájl, ami különböző területekre támogatás igényeket tartalmaz, melyben megadjuk azt is, hogy milyen növényre kérik a támogatást. A feladat, hogy egy előfeldolgozást hajtsunk végre az igényeken, ami szerint az igényeket nagy valószínűséggel elfogadhatjuk, vagy elvethetjük, ha ténylegesen nem azt a növényt termesztik, mint amit az igény tartalmaz.
     
  • Vízelöntés detektálás távérzékelt felvételeken: A cél egy olyan alkalmazás megvalósítása, amely alkalmas minél optimálisabb vizelöntés térképet előállítani egy adott multispektrális műholdfelvétel, illetve annak kiértékelése (tematikus térkép) alapján. Az alkalmazás tetszőleges osztályozási folyamatot használat a megvalósításban, beleértve heurisztikus eljárásokat is.

 

 

Térinformatikai/távérzékelési programcsomag ismertetése

 

A feladat egy nyílt forrású térinformatikai programcsomag bemutatásba a következő szempontok szerint:

  • felépítés, architektúra, programozási megoldások,
  • felhasználási helye, lehetősége, jelenlegi felhasználása,
  • jellemző funkciók bemutatása (egy-egy példaprogram segítségével).

 

A programcsomagot egy 30-45 perces prezentáció keretében kell bemutatni (példaprogramokkal), illetve egy átfogó leírást kell készíteni (egy Wiki oldal keretében).

 

Javasolt programcsomagok: GeoTools, GDAL / OGR, JTS, Spatial4j, Proj.4, Orfeo Toolbox, GeoServer, MapServer, Geomajas, OpenLayers, DotSpatial, NASA World Wind SDK, DotSpatial, SharpMap, SUMO, MATSim, pgRouting. Egyeztetést követően további térinformatikai programcsomagok is választhatóak.

 
ELTE IK TTAF
 › Tematika
 › Gyakorlati anyagok
 › Feladatok
 › Hivatkozások
 
   
 
ELTE ELTE IK